Mobil

G Five firmasından 8 çekirdekli telefon!

Çinli üreticinin Kivu adlı telefonu mobil dünyasında bir ilki temsil edebilir.


Mobil işlemcilerde 8 çekirdekli işlemci ifadesi ilk olarak Samsung’un Exynos 5 octa işlemcisinde karşımıza çıktı. Exynos 5 octa yapısı itibariyle 8 çekirdeğe sahip olabilir ancak söz konusu çekirdekler iki küme şeklinde çalışıyor. Diğer bir ifadeyle 8 çekirdeğin tümü aynı anda çalışmıyor. İddiaya göre Samsung önümüzdeki aylarda yeni bir güncelleme yayınlayarak 8 çekirdeğin aynı anda çalışmasına olanak sağlayacak. Bu durumun performans üzerinde nasıl bir etkisi olur şu an için kestirmek zor ancak oyun ve uygulama açılışlarının hızlandırılması bekleniyor.

1373709596_g-five-kivu-8-core-chinese-phone.jpg

Sekiz çekirdeğin tam anlamıyla çalıştığı işlemcilerde ise MediaTek ve Huawei cephesinde gelişmeler yaşanıyor. İddiaya göre Sony, 8 çekirdekli MediaTek MT6592 işlemcisine sahip bir telefon hazırlıyor ve telefonun özellikle uzak doğulu ülkeleri hedef alacağı bildiriliyor. Sony tarafında hazırlanan telefon, 8 çekirdekli ilk akıllı telefon olur mu bilinmez ancak Çinli G Five firması 8 çekirdekli telefon için hazırlıkları son aşamaya getirmiş. Telefonun önümüzdeki aylarda resmiyet kazanması beklenirken, G Five Kivu olarak adlandırılan telefonda 1.7-2.0GHz frekans hızında çalışan Cortex-A7 mimarisine sahip ve 22nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteren 8 çekirdekli MT6592 işlemcisine yer verilecek.

8 çekirdeğin yanı sıra 6-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü ekran ve 2GB RAM, telefonda yer alan diğer önemli detaylar. 

Yorumlar
Misafir
cortex a7 :-/
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.