Mobil

realme'nin başı AnTuTu ile derde girdi!

Performans testi uygulaması AnTuTu, Çinli üretici realme'nin test sonuçlarını yanılttığını iddia etti.


Android'de performans testi uygulaması olan AnTuTu, bugün Çin merkezli üretici realme'yi ağır bir şekilde suçladı. AnTuTu'nun iddiasına göre realme performans testinde hile yaptı.  

AnTuTu, firmanın yeni telefonu realme GT telefon modelinde hile yapıldığını iddia ediyor. Testten 750.000 puan alan telefon, AnTuTu tarafından listeden çıkartıldı. Aynı donanıma sahip olan Xiaomi Mi 11 ise bu testten 708.000 puan almıştı. AnTuTu'nun iddiasına göre; realme algoritmalar ile test sonuçlarını manipüle etmiş.

Performans testi uygulaması, çok iş parçacıklı iş yükündeki performansından ve karşılaştırmalı değerlendirmesinin JPG kod çözme bölümleri ile bu hilenin gerçekleştirileceğini belirtiyor.

AnTuTu; telefonun, çok iş parçacıklı testi olabildiğince hızlı CPU çekirdeklerinde çalıştırmak için iş parçacığı geciktirme taktikleri kullandığını söylüyor. AnTuTu, bunun daha yüksek bir puanla sonuçlandığını belirtiyor. realme GT ayrıca AnTuTu tarafından kullanılan referans JPG görüntüsünü de değiştirdi. Görüntüyü aynen işlemek yerine, görüntünün kalitesini düşürmek için mozaik renkli bloklar kullandı. Bu da daha düşük işlem sürelerine izin verdi.

AnTuTu, her iki taktiğin de kriterin ruhuna aykırı olduğuna dikkat çekiyor. Karşılaştırma firması bu nedenle realme GT'nin puanlarını üç ay boyunca kaldırdı. Bu iddialardan sonra  realme'nin AnTuTu'dan kalıcı olarak yasaklayacağını belirten bir ültimatom da yayınlandı.

realme, kıyaslamalarda hile yapmakla suçlanan ilk firma değil. Geçen yıl, Oppo ve diğerlerinin MediaTek ile çalışan birkaç telefonunun PCMark testini manipüle ettiği iddiasına maruz kalmıştı. Samsung, Huawei, OnePlus ve Meizu gibileri geçmişte de suçlanmıştı.

Şirketler için kıyaslama rakamları kolay bir pazarlama aracı olmaya devam ediyor. Muhtemelen, bu sayılar bir alıcının diğer özelliklere veya özelliklere tamamen odaklanmamasına yardımcı oluyor. Bu yüzden firmalar bu tip yöntemlere başvurabiliyor.

Yorumlar
Teknosiyosu
Yazik yani sirf satilsin diye hileye ne gerek var. Réalme oooooo antutu 1781617819019817 puan almis hahahahah.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.