Mobil

Google artık müşterilerine karşı daha şeffaf olacak

AB Komisyonu bir basın açıklamasında Google'ın Avrupa'da Google Store, Google Play Store, Google Hotels ve Google Flights'ta gezinen kullanıcılara daha net bilgi sağlamayı kabul ettiğini duyurdu.

Google artık müşterilerine karşı daha şeffaf olacak

Google aramalarda aracı olarak mı yoksa doğrudan ürün satarak mı hareket ettiğini yakında gösterecek ve tüketicileri teslimatlar, iadeler ve onarımlar ve daha fazlası hakkında daha iyi bilgilendirecek. Şirket 2021'de Tüketiciyi Koruma İşbirliği Ağı (CPC) ile başlayan diyaloğun ardından AB düzenlemelerine uyum sağlamak için adımlar atıyor.

Adalet Komiseri Didier Reynders yaptığı açıklamada, "AB tüketicilerinin bilinçli seçimler yapabilmeleri için net ve eksiksiz bilgi alma hakları var. Google tarafından verilen taahhütler bu yönde atılmış bir adımdır.” dedi.

Google Flights ve Google Hotels yakında tüketicilere doğrudan satış mı yoksa yalnızca diğer şirketler için aracı olarak mı hareket ettiklerini açıklayacak. Ayrıca indirimler için referans fiyat olarak nelerin kullanıldığını belirtilecek ve Google Hotels yorumlarının doğrulanmış yorumlardan mı doğrulanmamış yorumlardan mı oluştuğu netleştirilecek. Son olarak, Expedia.com gibi diğer platformların izlediği aynı şeffaflık kurallarına da uymaları gerekecek.

Google artık müşterilerine karşı daha şeffaf olacak

Bu arada Google Store ve Google Play Store, teslimat fiyatları, cayma hakkı ve onarım veya değiştirme seçenekleri hakkında "sözleşme öncesi net bilgiler" verilecek. Ayrıca, canlı telefon temsilcileri gibi "doğrudan ve etkili" iletişim yöntemlerinin yanı sıra yasal adları ve adresleri dahil olmak üzere satıcılar hakkında bilgi bulmak kolaylaştırılacak.

Son olarak, kullanıcılara herhangi bir AB ülkesinden ödeme almalarına izin verirken AB coğrafi engelleme düzenlemelerine uymak için Google Play Store'un farklı ülke sürümlerinin nasıl sağlanacağını gösterilecek. Şu anki haliyle Google, ikamet edilen ülkede yapılan değişiklikleri yılda bir kez ile sınırlandırıyor, bu da kullanıcıların içerik veya herhangi bir kredi kaybetmesine neden olabiliyor. Değişiklik, tüketicilerin "AB'nin neresinde olurlarsa olsunlar aynı haklardan yararlanmalarını ve aynı içeriğe erişmelerini" sağlamak için tasarlandı. Ne Google ne de AB Komisyonu, değişikliklerin ne zaman yürürlüğe gireceğini henüz söylemedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.