Görünce çok şaşıracaksınız! Bu katlanabilir ekran, 360 derece dönebiliyor

LG'nin yeni katlanabilir ekranı sadece 180 derece dönmekle kalmıyor, bunu 360 dereceye kadar çıkartabiliyor.

Görünce çok şaşıracaksınız! Bu katlanabilir ekran, 360 derece dönebiliyor

Yakın zamanda görmeye başladığımız katlanabilir cihaz konseptleri ve erken prototiplerin çoğu genellikle hantaldı ve bükülen ekranlar kırılgan görünüyordu. Ayrıca ekranlarda kırışıklıklar oluşuyordu.

Ekran teknolojisi sadece birkaç yıl içinde çok yol kat etti. Katlanabilir telefonlar hayatımıza çoktan girdi bile. Bu yıl CES fuarında LG Display standında gösterilen iki yeni mobil OLED ekran konsepti ise bu işe biraz daha ileri götürecek gibi görünüyor. 17 inçlik bir dizüstü bilgisayar/tablet ve iki yöne katlanabilen 8 inçlik akıllı telefon benzeri bir cihaz, stantta dikkat çeken iki üründü.

50 bin katlamaya kadar test edildi

17 inçlik cihaz karşılaştığımız ilk katlanabilir tablet olmasa da, LG Display, bunun “neredeyse tamamen kırışıksız” olduğunu iddia ediyor. LG, ekranın 50.000 katlamaya kadar test edildiğini, bu nedenle oldukça dayanıklı olması gerektiğini söylüyor.

Diğer konseptte ise LG Display'in resmi olarak “360 derece katlanabilir OLED” olarak adlandırdığı, Samsung'un Galaxy Fold'una çok benzeyen ancak her iki yönde katlanan 8 inçlik bir ekran görülüyor. Bu sayede, normal katlamanın yanı sıra, iki ekran dışa doğru da katlanabiliyor.

LG Display, bu “360 derecelik” yeteneklerin potansiyel olarak üretilecek bir cihazın birden çok farklı modda kullanılmasına imkan tanıyabileceğini söylüyor. Elbette, bu işlevden nasıl yararlanılacağına karar vermek donanım üreticilerine ve uygulama geliştiricilerine de bağlı olacaktır, ancak ortaya çıkan ihtimaller oldukça ilginç seçenekler sunuyor.

LG'nin belirttiğine göre, 360 derecelik katlama, 200.000 katlamaya kadar test edildi ve şu anda piyasada bulunan karşılaştırılabilir katlanabilir cihazlardan çok daha güçlü. Samsung ve benzeri şirketlerin bu ekranları kullanmak isteyip istemeyeceği henüz belli olmasa da, LG Display bu tür bir cihazın düşünülenden çok daha yakın olabileceğini gösterdi.