Mobil

HarmonyOS Android için kabusa dönüşebilir

Akıllı cihaz dünyasının en yeni işletim sistemi HarmonyOS’un sanılandan çok daha hızlı bir şekilde büyüdüğü ortaya çıktı.

HarmonyOS Android için kabusa dönüşebilir

Amerika eski başkanı Donald Trump döneminde casusluk suçlaması ile karşı karşıya kalan Huawei, kendini bir anda Android işletim sisteminin dışında bulmuştu. Böylesi bir darbeye hiç hazır olmayan Çinli şirket, IoT cihazları için geliştirdiği ve akıllı telefonlarda kullanmayı düşünmediği işletim sistemi HarmonyOS’u akıllı telefon ve diğer cihazlarda da kullanmaya karar verince, teknoloji dünyası bir anda yeni mobil işletim sistemi ile tanışmış oldu.

Bir süre kimse tarafından ciddiye alınmayan HarmonyOS, geçtiğimiz günlerde tanıtılan 3. Sürümü ile dikkatleri üzerine toplamayı başarırken Çin’den gelen son veriler Android açısından durumun sanıldığından çok daha tehlikeli hale geldiğini gösterdi.

HarmonyOS Android için kabusa dönüşebilir

Yapılan açıklamaya göre daha şimdiden 470 milyon cihazda kullanılan HarmonyOS, bu yönüyle muazzam bir büyüme hızı sergiliyor. Tabi HarmonyOS’un yüklendiği her yeni cihazın, ki özellikle de bu cihaz Huawei markalı değilse, Android’den eksilen bir asker olduğunu hatırlatalım.

Bunun sebebi ise akıllı telefon dünyasının zaten hepitopu iki isim tarafından yönetiliyor olması. Bunlardan biri olan iOS için dünya yansa umurunda değil diyebiliriz çünkü iOS zaten sadece iPhone’larda kullanılıyor ve diğer telefonlarda hangi işletim sisteminin kullanıldığı onu ilgilendirmiyor. Ancak Android için durum böyle değil. Android açık kaynaklı bir mobil işletim sistemi olduğu için, iOS’dan geriye kalan bütün akıllı telefonlar bugüne kadar onun kontrolündeydi. Ancak HarmonyOS’un agresif büyüme hızı, Android’in piyasadaki hakimiyetinin sorgulanmasına neden olabilir.

Yorumlar
Erhan
Appstore a girince reklam cikiyor gelişse ne olur gelişmese ne olur
Cevapla
Erkan Tezcan
Büyümek istiyorsa applikasyon çeşitliliği çok önemli. Biraz sıkıntı yaşıyoruz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.