Mobil

HarmonyOS yüklü telefonlar 2021'de geliyor

Çin merkezli teknoloji devi, HarmonyOS yüklü telefonların 2021 yılında piyasaya sürüleceğini açıkladı.

HarmonyOS yüklü telefonlar 2021'de geliyor

Huawei tarafından düzenlenen Geliştiriciler Konferansı bu yıl dijital olarak gerçekleştiriliyor. 10-11 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenen konferansın ilk gününde birçok yeni özellik ve çözüm tanıtıldı. Huawei'nin kendi mobil cihaz işletim sistemi olan HarmonyOS ile ilgili detaylı bilgilerin de verildiği etkinlikte bu işletim sisteminin kullanacak cep telefonlarının çıkış tarihi dre açıklandı.

HarmonyOS yüklü telefonlar 2021'de geliyor

Huawei CEO'su Richard Yu tarafından açıklanan bilgilere göre şirket HarmonyOS kullanan ilk telefonlarını 2021 yılının başında satışa sunacak. Bu işletim sistemi için geliştirici kiti ise Aralık ayında çıkmış olacak.

En son güncellemeyle birlikte HarmonyOS, resmi olarak açık kaynak olacak ve geliştiriciler emülatörlere, SDK paketlerine ve IDE araçlarına erişebilecekler. OpenHarmony adlı açık kaynak projesi, ilk olarak 2020 yılının sonunda geliştiriciler için planlanan mobil HarmonyOS beta sürümü ile aşamalı olarak başlatılacak.

Richard Yu, açılış konuşmasında HarmonyOS için yol haritasını açıkladı. "Bugünden itibaren HarmonyOS kullanımı, akıllı TV'ler, giyilebilir cihazlar, arabalar ve daha fazlası gibi 128KB-128MB IoT cihazlarına açık. Nisan 2021'de 128MB-4GB cihazlara kullanımı açacağız ve Ekim 2021'de HarmonyOS 4GB üstü cihazlar için kullanılabilir duruma getireceğiz” dedi.

HarmonyOS'taki dağıtım teknolojisine dayanan EMUI 11, akıllı telefonların ötesinde etkileşim sağlıyor. Akıllı cihazların HarmonyOS tabanlı IoT cihazlarıyla etkileşime girmesine izin vererek, görüntülü arama için daha büyük ekranlı bir cihazın kamerasını kullanmak da dahil olmak üzere, kullanıcılara benzersiz bir tüm senaryo deneyimi sunuyor. Süreç, akıllı telefon ve HarmonyOS tabanlı akıllı telefon ev cihazları arasındaki temassız bağlantıyı güçlendirilerek ekran projeksiyonunu ve daha fazlasını sağlar. EMUI 11, gelecekte HarmonyOS'a yükseltilebilir.

ABD ile Çin ticaret savaşının ortasında kalan marka, telefonlarında Google servislerini kullanamaz hale gelmişti. Bu yüzden son dönemde çıkan hiçbir mobil cihazında Google servisleri bulunmayan Huawei, kendi işletim sistemini geliştirmeye yönelmişti. Uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bilinen HarmonyOS, nihayet akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanıyor.

Etkinlikle ayrıca altı yeni ürün de tanıtılacak: Huawei MateBook X, Huawei MateBook 14, Huawei WATCH GT 2 Pro, Huawei WATCH FIT, Huawei FreeBuds Pro, Huawei FreeLace Pro.

Yorumlar
Osman
Sırf ABD'ye inat alirim
Cevapla
Sanane adimdan
Bence bazı firmalar kullanabilir google yasakları yok ne de olsa android değil ils la yarışacağını düşünüyorum android hala sorunlari var
Cevapla
💠Gakk@💠
Heç bi platform andoridi tutmaz bence
Cevapla
Yusuf
Şu google durumu çözülecek hale gelmediği sürece kullanamayacağım. En azından basit bir çözümü çıksa yine gider alırım mate 30 pro yu ama yok. Bir sürü uğraşı var. O parayı verip te yapamama ihtimalim de var
Cevapla
kara cahil
kara cahil hemde
Cahilsin
Cahilsin
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.