Mobil

Hırsızlara kötü haber! Android telefonlar artık çalınamayacak!

Google Android cihazlar için kaybolunca veya çalınınca kullanılan cihazımı bul özelliğini çok daha üst seviyelere taşıyacak.

Hırsızlara kötü haber! Android telefonlar artık çalınamayacak!

Apple markalı telefon, tablet ve bilgisayarların en sevilen özelliklerinden biri de kaybolursa veya çalınırsa Find My adı verilen ağ üzerinden rahatça takip edilebilmesi ve telefon üzerindeki verilerin yok edilebilmesi. Apple'ın Türkçeye sadece "Bul" diye çevirdiği ve şu ana kadar dünya üzerinde yüz milyona yakın insanın Apple cihazlarını bulmasını sağlayan bu özel uygulama artık Android telefonlara da geliyor.

Google Spot geliyor

Raporlara göre Google, Apple'ın Find My özelliğine rakip düzeyde bir cihaz bulma ağı üzerinde çalışıyor. Google Play Servislerinin en son beta versiyonunun programlama ara yüzünde keşfedilen Spot isimli bir sistem de bunu doğruluyor. Bu da Google'ın yeni sistemine Spot (yer, nokta) adını vereceğini açığa çıkardı. 9to5Google'ın belirttiğine göre Spot sistemi halihazırda Android telefonlarda olan Cihazımı Bul sisteminin üzerine inşa edilecek.


Apple Find My özelliği sayesinde kayıp cihazlar takip edilebiliyor ve uzaktan kullanılmaması için kilitlenebiliyor.

Apple Find My çok uzun süredir bizimle

Apple 10 yılı aşkın süredir Find My sistemi üzerinde çalışıyor. İlk Find My iPhone (iPhone'umu Bul) veya Find My Mac (Mac'imi Bul) sistemini 2010'da tanıtmış ve sosyal yer-paylaşım sistemi olan Find My Friends (Arkadaşlarımı Bul) sistemi ile birleştirerek tamamını Find My (Bul) adlı tek bir sisteme dönüştürmüştü.

Apple Find My özelliğini bu yılın 20 Nisan etkinliğinde AirTag'i tanıtmadan biraz önce 7 Nisan'da üçüncü parti, yani Apple sahiplerinin Apple olmayan cihazlarını da takip edebilmesi için genişletmişti. Şirket şimdiye kadar yüz milyonlarca insanın Find My özelliği sayesinde unuttukları, kaybettikleri veya çalınan cihazlarına ulaşabildiğini aktarmıştı.

Google Apple'a rakip olabilecek mi?

Apple'ın kayıp cihaz bulma uygulamasına baktığımızda Google'ın şimdilik bu konuda oldukça geride kaldığı açık bir gerçek. Fakat belli ki Google yeni Spot servisi ile bu açığı kapatmayı planlıyor. Eğer gizli görevde bir devlet görevlisi değilseniz telefonların kaybolduğunda veya çalındığında bulunmasını sağlayan Cihazı Bul özelliğini açmanızı öneririz. Apple telefonlar bu özellik açıldığında kapalıyken bile takip edilebiliyor. Fakat tabi ki telefonun takibi için iCloud hesabının şifresinin bilinmesi gerekiyor.

Yorumlar
Dohan
Hemen gelse iyi olur geç kalınmış
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.