Mobil

HTC, beklentileri yine karşılayamadı

Şirket geçtiğimiz çeyreğe nazaran kâr oranını artırsa da beklentilerin altında kaldı.


2013 yılı ikinci çeyrek mali tablosunu açıklayan şirketler arasında HTC de katıldı. Şirket henüz resmi olmayan (beklenilen) rakamları açıklarken, Tayvanlı üreticinin geride bıraktığımız çeyrekte olduğu gibi yine analist tahminlerini karşılamakta başarısız olduğunu görüyoruz. İlk çeyrekte sadece 2.8 milyon dolar net kâr elde ederek, şirket tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiren HTC, ikinci çeyrek rakamlarında mali tabloyu biraz olsun düzenlemiş görünse de, hala beklentilerin altında.

1373022969_1362603565htc-down.jpgNisan-mayıs-haziran dönemini kapsayan üç aylık süreçte 2.35 milyar dolar gelir elde eden şirketin net kârı ise 41 milyon dolar oldu. Analistlerin tahmini ise 70 milyon dolar seviyesindeydi. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte ise 246 milyon dolar net kâr elde edilmişti. Aradan geçen bir yıllık süreçte bile şirketin ne denli geriye gittiği net bir şekilde ortada. HTC One satışlarının iyi gitmesi durumu biraz toparlamış görünse de, Galaxy S4 ve Xperia Z gibi rakiplerinde önemli başarılar elde etmesi, kârın istenilen seviyede oluşmamasında etkin rol oynuyor. Önümüzdeki ay tanıtımları beklenen One mini ve One Max’ın şirket gelirini yapacağı etki bir ihtimal işleri rayına oturtabilir. 

Yorumlar
Misafir
samsung batar htc batmaz siz merak etmeyin samsung guncellestirme gondererek musterini dusunuyorsa htc kasalari kaliteli yapip gorunumunu degistiriyo , kasaya cozum yok ama guncellestirmeye binlerce cozum var 15 dk de bi yazilim atiliyo tek isiniz htc yi kotulemek daha bir kere de kullanmamissinizdir ( samsunga bisey olmaz diyen olursada nokiaya baksin )
Cevapla
s4cu
ne zmn karşıladilarki devlet bile destek cikio htc ye
Cevapla
jkr
ben her zaman diyorum bu site samsung yandasi htc dusmani arkadas bu kadar da olmaz
Cevapla
HTC
HTC candir gerisi heyecan mal iyi de arkaplan da problem var
Cevapla
Acı gerçekler
Yaa hala körü körüne fan lık yapıyorlar ya , insan deli oluyor... site htc düşmanıymış. Sanki başka sitelerdeki haberler daha farklı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.