Mobil

Huawei darbe üzerine darbe alıyor! Önce ABD, şimdi İngiltere!

Çin’in telekomünikasyon alanındaki en büyük ismi Huawei darbe üzerine darbe yemeye devam ediyor. İşte konu hakkındaki detaylar.

Huawei darbe üzerine darbe alıyor! Önce ABD, şimdi İngiltere!

Trump hükümetinin Çinli Huawei’ye karşı açtığı savaş tüm hızıyla devam ediyor. Bilindiği üzere ABD, Huawei ve alt kuruluşlarını Çin hükümetine bilgi sızdırmakla suçlamıştı. Hatta Trump bu hususta ellerinde belge olduğunu söylese de herhangi bir paylaşımda bulunmadı.

Huawei darbe üzerine darbe alıyor! Önce ABD, şimdi İngiltere!

Amerika müttefik olarak ilan ettiği ülkelerin Huawei’nin 5G alt yapısını kullanmamasını talep etmişti. Japonya ve Avusturalya bu uyarıyı dikkate alırken, İngiltere Huawei alt yapısını kullanmakta kararlı bir duruş sergiledi.

Lakin şu aralar Britanya Muhafazakar Partisi üyeleri, Başbakan Boris Johnson’ı yoğun bir baskı altına almış durumdalar. BMP üyeleri Huawei ile olan anlaşmanın derhal feshedilerek Çinli üreticinin teknolojisinin ülkenin 5G ağlarından ve geri kalan telekomünikasyon hatlarından 2023’e kadar kaldırılmasını istiyorlar.

Johnson ise hala Huawei’nin 5G tarafında alternatifsiz bir isim olduğunu savunuyor. Malum Çinli üretici teknolojik anlamda rakiplerinin 1 yıl önünde seyrediyor. Ayrıca müşterilerine sunduğu ödeme olanakları da hayli cazip.

Elbette İngiltere tek bir kişinin yönettiği monarşi tarzı bir devlet değil. Dolayısıyla Başbakan Johnson’ın söylenenlere kulak tıkaması pek de olası görünmüyor.

Sonuç olarak Huawei için zor günlerin geride kaldığını ve önünde çok daha zor günler olduğunu söylemek mümkün. Bakalım Çinli üretici ardı ardına gelen bu darbelere ne kadar dayanabilecek.

Yorumlar
Gökhan Cödel
ABD istiyorki hep benim malım satılsın dünyanın bilgisi benim elimde olsun iPhone bedava verseler gözümde yok bir çok tanıdığım var Huawei kullanan hiç şikayet yok
Cevapla
Can T.
Huawei ölmemek için o kadar direnme be sal artık sonun belli
Cevapla
sahin kus
dünyanın sadece amerikan firmalarının insafına kalma ması gerekiyor,Amerikanın iddiaları rakip gelme hezayanı, zaten bütün bilgilerimizi abd firmaları toplamış durumda ona laf söyleyen yok
Ertuğrul
Tekel işbirlikçiler belli oluyor yava yavaş👏👏👏
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.