Huawei Mate 40 Pro tamiri fazlasıyla zor

Bir tamir sitesi olan iFixit, Huawei Mate 40 Pro'nun içini açarak bir tamir edilebilirlik puanı verdi. İşte detaylar.

Huawei Mate 40 Pro tamiri fazlasıyla zor

iFixit, insanların birbirlerine tamir, onarım konusunda yardım ettiği bir internet sitesi. Burada telefonlar da sökülüp inceleniyor. En son kurban, 4/10 tamir edilebilirlik puanı alan Huawei’nin Mate 40 Pro'su. Tüm ana bileşenlere erişim nispeten kolay, ancak panelin çevresinde kullanılan büyük miktarda yapıştırıcı nedeniyle ekranı çıkarmak çok fazla dikkat gerektiyor.

Huawei Mate 40 Pro visits iFixit for teardown, gets mediocre reparability rating


Çoğu içini açma işlemi gibi, bu da arka tarafı ısıtarak ve arka paneli açarak başlar. Yazarlar, telefonu sağlam tutmak için kullanılan fazla miktarda yapıştırıcının ek ekipman kullanımını gerektirdiğini belirtiyorlar. Açıldıktan sonra, flaşı ve anakart korumasının altına bağlanmış üç kamera modülünü hemen görebiliyoruz.

Mate 40 Pro cameras (credit iFixit)

Birkaç Phillips vidası ve bağlantı kablosu daha sonra, çıkarılmasını nispeten kolaylaştıran kendi çekme tırnaklarıyla birlikte gelen 4,400 mAh bataryaya ulaşıyoruz. Daha sonra sıra Chengyan LPDDR 5 RAM ve Samsung UFS 3.1 depolama yongasının yanı sıra 5nm Kirin 9000 5G yonga setini barındıran anakarta geliyor. Burada dikkat çeken şey, Mate 40 Pro+ ve Mate 40 RS'nin, Samsung flash bellek yerine özellikle Huawei’nin kendi HiSilicon SFS1.0 depolamasına sahip olması.

Mate 40 Pro mother board (credit iFixit)

Sonuç olarak Huawei Mate 40 Pro, tamir edilebilirlik ölçeğinde 10 üzerinden 4 puan kazanıyor (10 onarımı en kolay olan). Ekran, pili çıkarmadan değiştirilemiyor ve ekranın altındaki parmak izi okuyucusu, ekranı çıkarmadan değiştirilemiyor. Ekran yapıştırıcısı ise inanılmaz derecede güçlü.