Mobil

Huawei uçurumun kenarında! Ciroda büyük düşüş!

ABD ambargoları sebebi ile zor günler yaşayan Huawei’de işler pek de yolunda gitmiyor. Şirketin cirosunda gözle görülür bir düşüş var.

Huawei uçurumun kenarında! Ciroda büyük düşüş!

ABD tarafından konan ambargolar sebebi ile zor süreçlerden geçen Huawei, bunları atlatabilmiş değil. Google servislerinden yararlanamayan şirket, çözümü öz kaynaklara dönmekte bulmuştu. Bunun için Huawei Mobil Servisler ile yoluna devam eden Çin merkezli teknoloji devinin parça tedariğinde ise sorunları gideremediği biliniyor. Kritik maddelerin tedarik edilememesi ise telefon ve diğer teknolojik cihazların üretimini önemli oranda baltalıyor.

Huawei uçurumun kenarında! Ciroda büyük düşüş!

Tüm bu gelişmelerle beraber Huawei, ciro kaybının ne kadar olduğunu açıkladı. Buna göre şirketin geliri geçtiğimiz yıla oranla yüzde 29.4 oranında azaldı. Bu yıl 49.6 milyar dolar olan şirketin cirosu, geçtiğimiz yılın aynı dönemlerinde ise yüzde 64.2 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Tabii bu düşüşte ambargonun payı kadar Honor ismindeki markanın satışı da var. Honor, akıllı telefon pazarında çok büyük bir paya sahip olamasa da şirket gelirlerinde önemli bir rol oynuyordu.

Huawei bölümler arasındaki verileri de açıkladı. Buna göre 5G ve diğer telekomünikasyon altyapısının satışından sorumlu olan taşıyıcı bölümü, yüzde 14.2 oranında düşüş gösterdi. En çok kayıp yaşayan tüketici iş bölümü olurken, burada belirlenen kayıp yüzde 47 oranında gerçekleşti. Kurumsal iş bölümü ise başarılı bir performans sergileyerek yüzde 18 oranında büyüme gösterdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.