Mobil

Xiaomi bir kez daha Samsung'a kafa tuttu

Xiaomi, Orta Doğu ve Afrika pazarındaki başarısıyla Samsung'a kafa tutuyor. İşte detaylar.

Xiaomi bir kez daha Samsung'a kafa tuttu

MEA diye de adlandırılan Orta Doğu ve Afrika akıllı telefon pazarı bu yılın ikinci çeyreğinde önemli bir büyüme kaydetti. Samsung, bu pazardaki liderliğini ortaya koysa da TECNO ve Xiaomi bölgede Samsung'un başarısına yakın rakamlar elde ediyor.

Bir Counterpoint Research raporuna göre, MEA akıllı telefon pazarı 2021'in ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 35'lik bir büyüme kaydetti. Ancak, pazar bu dönemde çeyrek bazında yüzde 3'lük bir düşüş gördü. Bölge, yılın ilk yarısında akıllı telefonlara güçlü bir talep gördü, ekonomik toparlanma ve istihdam seviyelerindeki artış da buna eşlik etti. Raporlara göre bu başarı tesadüfi değil. Orta Doğu'daki ve Afrika'daki aşılamalar sayesinde karantina kısıtlamalarının biraz gevşetilmesiyle pazarda da bir canlılık söz konusu oldu.

Samsung, Xiaomi'nin gölgesinde kalabilir

Xiaomi bir kez daha Samsung'a kafa tuttu - Resim : 1

Kıdemli Araştırma Analisti Yang Wang, "Samsung en üst sırayı korudu, ancak pazar payı 2021'in ikinci çeyreğinde %4 puan düşerek %16'ya geriledi. Şirket, yılın başında pazar harcamalarını artırdı ve 1. çeyrekte iyi bir performans elde etti. Bununla birlikte, COVID-19'un ardından Vietnam'daki üretim kesintisi nedeniyle satışlar ikinci çeyrekte düşüş eğilimindeydi. Üçüncü çeyreğin başlarında daha fazla zorluk bekliyoruz.”

Öte yandan Transsion markaları TECNO, itel ve Infinix de kümülatif pazar paylarını ikiye katladı. Giriş seviyesi bütçe segmentlerine hakim olan firmalarla, sadece yüzde 16'dan yüzde 32'ye ulaştı. Wang ayrıca, “Xiaomi, OPPO ve Vivo da Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına agresif giriş yaptı. Başarılarının bir sebebi de Huawei ve Honor'un yaşadığı talihsizliklerdi." dedi. "Bu gidişle pazarda liderlik Xiaomi'nin olabilir."

Yorumlar
Ahmet
Parçaların çoğunu Samsung tan alırken nasıl Samsung tan daha iyi olabilir 😄😄
Cevapla
Hesen
Samsungu geçe bilmez
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.