Huawei uzun vadede sadece HarmonyOS'a odaklanmak istiyor

Çinli teknoloji devi Huawei, HarmonyOS işletim sisteminin kendisi için ne anlama geldiğini iyi biliyor ve mesaisinin çoğunu bu sistem için ayırmak istiyor.

Huawei uzun vadede sadece HarmonyOS'a odaklanmak istiyor

Huawei Teknolojileri'nin, ABD yaptırımları ışığında geri adım atmaması sürpriz değil. Bu Shenzhen merkezli teknoloji devi, kendi işletim sistemlerine, HarmonyOS ve EulerOS'a olan yatırımlarını artırma niyetinde. Şirket, kendi ekosistemini genişleterek ve bağımsızlığını artırarak yoluna devam etmeyi hedefliyor.

2019 yılında ABD'nin kara listesine alındığından bu yana Huawei, ABD teknolojilerine olan bağımlılığını azaltma sürecini sürdürüyor. Hem mobil hem de Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için tasarlanmış çok yönlü bir işletim sistemi olan HarmonyOS'a kaynak ayırma sürecini hızlandırdı. Aynı şekilde, işletme sunucuları için özel olarak hazırlanmış EulerOS'a da önemli yatırımlar yapıldı. Ren Zhengfei, Huawei'nin kurucusu ve CEO'su, bu platformlara her yıl on binlerce personel ve milyarlarca dolar yatırım yapmayı planladıklarını belirtti.

Huawei uzun vadede sadece HarmonyOS'a odaklanmak istiyor

Ancak Huawei'yi farklı kılan stratejisi, bu işletim sistemlerini ortaklarına açması. Sadece Çin'de, HarmonyOS 30'dan fazla işletim sisteminde yer alıyor ve 600 milyon kullanıcıya sahip. Bu strateji, çeşitli endüstri ortaklarının Huawei'nin bulut hizmetine geçmesiyle meyvesini vermeye başladı ve böylece ekosistemini genişletti.

Bazıları ABD yaptırımlarını bir engel olarak görebilir, ancak Ren bunları yenilik için bir teşvik olarak görüyor. Hatta temel araştırma ve yetenek geliştirme gibi konularda ABD'den öğrenilmesi gerektiğini savunuyor.

Huawei'nin işletim sistemlerine olan artan yatırımı, ekonomik baskı altında hayatta kalma iradesini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda kendi ekosistemini zenginleştirerek hakim bir oyuncu olma vizyonunu da ortaya koyuyor. Uzun vadede bu stratejinin sorunlarına çözüm olup olmadığını görmemiz zaman alacak. Ancak şu an için açık olan bir şey var; Huawei, yerli teknolojiye büyük bir bahis koyuyor.