Mobil

Huawei, Xiaomi’yi liderlikten etti

Huawei son bir yılda gösterdiği yükselişle Xiaomi'yi Çin'de geride bırakmayı başardı.

Huawei, Xiaomi’yi liderlikten etti

Dünyanın en büyük mobil pazarı Çin’de son yıllarda yerel üreticilerin hakimiyeti söz konusu. Kullanıcıların özellikle uygun fiyatlı akıllı telefonlara yöneldiği Çin’de son açıklanan rapora göre Huawei bir numaralı lider üretici konumuna yükseldi.

Çin merkezli araştırma şirketi Canalys tarafından yapılan açıklamaya göre Huawei özellikle bu yıl gösterdiği performansla Çin’in bir numaralı akıllı telefon üreticisi olmayı başardı. Huawei son 12 ay içerisinde %81 gibi dikkat çeken bir büyüme sağladı. Şirketin özellikle orta seviyede konumlandırılan Honor serisi telefonları Çin’de kısa süre içerisinde milyonlarca adet satmayı başardı.

1445525210_maxresdefault.jpg

Uygun fiyatlı akıllı telefonlarıyla dünyada nam salan Xiaomi’nin satışları ise geçen yıl aynı döneme göre geriledi. Xiaomi cephesinde ilk defa bir gerile yaşandığına şahit olduk. Bu durum Xiaomi’nin Çin’de ikinci sıraya gerilemesine neden oldu. Üreticilerin üçüncü çeyrekte kaç adet telefon sattığı bilgisi Canalys tarafından henüz açıklanmazken,  konuya ilişkin rapor ekim sonunda kamuoyuyla paylaşılacak. 

İlginizi çekebilir; 

Huawei halihazırda Samsung ve Apple’dan sonra mobil dünyasının en büyük üçüncü üretici durumunda. Kısa süre önceTrendForce tarafından yayınlanan raporda Huawei’in akıllı telefon kategorisindeki pazar payı %8,4 olarak açıklanmıştı. Bu alanda Samsung %26.4, Apple ise %13,7 pazar payına sahip. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.