Mobil

Huawei yaptırımlarına Facebook da katıldı!

Sosyal ağ Facebook yaptığı açıklama ile Huawei telefonlara fabrika çıkışı olarak uygulamalarının yüklenmeyeceğini duyurdu.

Huawei yaptırımlarına Facebook da katıldı!

ABD-Çin geriliminin en çok etkilediği firmalardan biri olan Huawei, bir darbe de sosyal ağ Facbeook'tan aldı. Facebook yaptığı açıklama ile bundan sonra Huawei telefonlara uygulamalarının yüklü olarak gelmeyeceğini belirtti. Bugüne kadar Huawei marka telefonlarda fabrika çıkışında yüklü olarak gelen Facebook, WhatsApp ve Instagram uygulamaları artık sonradan yüklenebilecek.

Huawei'ye bir darbe de Facebook'tan geldi

Her ne kadar Facebook böyle bir karar almış olsa da isteyen Huawei kullanıcıları telefonlarına sonradan bu uygulamaları yükleyebilecekler. ABD ile yaşanan Huawei krizi ilk olarak Google'ın Huawei ile olan ilişkilerini askıya alması ile patlak vermişti. Google'ı, ARM, Microsoft ve Intel gibi şirketler takip etmişti. Krizi tetikleyen resmi açıklama ile ABD Başkanı Trump'tan gelmiş ve başkanın imzaladığı bir kararname ile ABD merkezli şirketlerin ulusal güvenliği tehlikeye atan şirketlerle ticari ilişki kurması yasaklanmıştı. Daha sonra bu kararın uygulanması 90 gün ertelenmiş ve bazı şirketler şimdilik aksiyonlarını hayata geçirmemişti.

Facebook'un bu kararı çok büyük bir etki yapmayacak olsa da ilerde bu uygulamaları yüklenmesine izin vermemesi Huawei'yi sıkıntıya sokabilir. Ayrıca Amerikan şirketlerinin uygulamalarını Huawei marka telefonlara yükletmeme gibi bir seçenekleri de bulunuyor. Şimdilik böyle bir durum olmasa da önümüzdeki aylarda yaşanacak bu tarz bir durum markayı ciddi olarak sıkıntıya sokabilir.

Yorumlar
Osman
Keśke bizim telefonlardada önyükleme olmadan gelseydi cok lazimdi Facebook lanet olası fedareller
Cevapla
volkan
Aslında daha büyük bir sorunu var insanlığın.Şöyle ki herkesin gözünün önünde bilerek birileri birşeylerle basarılı diye,hızlı bir şekilde büyüyenlerin önünü kesmeye calısıyor.İşte buradaki herkes bizleriz ve hala bu adamların yazılımlarını kullanıp onlara bu yönde büyük destek oluyoruz. iNSANLIK LAVLARIN ARASINDA ERİYOR..
Cevapla
Ayy ne kadar önemli
Aman aman ön yüklü gelmesede hatta hiç çalışmasada olur zaten whatsla instayı modlu olrak kullanıyorum reklam mı oda neee :D
Cevapla
Sefser
Iyi güzel amborgolar koyuyorsunuzda . Huawei nin önünü kesemezsiniz. Bu isin ucunda Facebook, google ,microsoft ve daha bircok usa menseli yazilim Firmasi bu islerden fena etkilenecek. Hepsi bir anda x milyon kullanici kaybedecek
Cevapla
Hakan
Bu ödül denir şok değil, herkesin bilgilerini satan bir firmaya kimsenin ihtiyacı yok.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.