Mobil

Huawei'nin mobil işletim sisteminin ismi ortaya çıktı

Google'ın Huawei ile olan ilişkileri askıya almasının ardından gündeme gelen mobil işletim sistemi ile ilgili bilgiler ortaya çıktı.

Huawei'nin mobil işletim sisteminin ismi ortaya çıktı

Geçtiğimiz günlerde teknoloji sektörüne bomba gibi düşen Google'ın Huawei markasından Android işletim sistemi desteğinin çekmesiyle beraber markanın kendi mobil işletim sistemi geliştirmesi tekrar gündeme gelmişti.

Huawei'nin mobil işletim sisteminin ismi ortaya çıktı

Aslında Huawei'nin mobil işletim sistemi geliştirdiği konusu daha önce de gündeme gelmişti. Markanın geçtiğimiz yıllarda Android alternatifi bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı iddia edilmiş ve Huawei de bu iddiaları yalanlamamıştı.

Şimdi ortaya çıkan bilgilere göre firma uzun yıllardır bu işletim sistemi üzerinde çalışıyor. Ortaya atılan iddialara göre Huawei, Project Z isimli mobil işletim sistemini son birkaç yıldır geliştiriyor. halen geliştirme aşamasında olan işletim sisteminin son kullanıcı için tam olarak hazır olmadığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Sorun sadece mobil işletim sistemi değil

Öte yandan mobil cihazlar için işletim sistemi geliştirmek kolay olsa da uygulama ekosistemini kurmak o kadar kolay değil. Uzun yıllar, emek, vizyon ve bütçe gerektiren bir çalışma olan bu tarz bir ekosistem kurmak çok büyük şirketler için bile zor bir süreç. Geçmişte Microsoft'un denediği ancak başarılı olamadığı mobil işletim sistemi geliştirme kurgusunun Huawei için nasıl bir macera olacağını öngörmek zor. Ancak mevcut durumda markanın bu tarz bir adım dışında fazla bir alternatifi de bulunuyor.

Yorumlar
Levent
Tarih her zaman tekerrür eder, bir gün Çin'e yapılan yazılım ambargosu bir gün bize de olabilir. Bu nedenle bir an önce Pardus gibi ama çok daha gelişmiş bir sistemi kurmamız lazım.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.