Huawei’nin yeni amiral gemisi daha şimdiden umutları köreltti

Teknoloji dünyasının yasaklı ismi Huawei’nin 2023 yılında piyasaya süreceği yeni akıllı telefon modelinin bazı özellikleri sızdırıldı. Durum hiç iç açıcı değil.

Huawei’nin yeni amiral gemisi daha şimdiden umutları köreltti

Dünyanın en önemli akıllı telefon üreticilerinden biriyken, Amerika eski başkanı Donald Trump tarafından casusluk suçlaması getirilen ve bu nedenle de birçok Amerikalı şirketin ambargosuna maruz kalan Huawei, bir an önce toparlanmak ve yeniden eski günlerine dönmek istiyor.

Ancak Huawei’nin elini kolunu bağlayan tek konu Google’dan yasaklandığı için Android işletim sistemini kullanamaması değil. Çinli şirket Google’ın yanı sıra daha pek çok Amerikan markasının da ambargo listesine girdi. İşte bu firmalardan biri olan TSMC’nin Huawei için yeni ve son teknoloji çip tedariğinde bulunmaması, Huawei’nin teknolojik açıdan fazlasıyla geri kalmasına neden oldu.

Huawei’nin yeni amiral gemisi daha şimdiden umutları köreltti

Bugün ortaya çıkan son bilgilere göre Çinli şirket 2023 yılında satışa sunacağı yeni amiral gemisi modeli Huawei P60 için daha şimdiden çalışmalara başladı. Gelen bilgilerde şirketin bu yeni telefonda Kirin 9100 yonga setini kullanacağı belirtilirken, yonga setinin 14 nm gelişim süreciyle üretilecek olması akıllarda birçok soru işaretine neden oldu.

Her ne kadar Huawei’ye yakın kaynaklar 14 nm süreciyle gelecek olan Kirin 9100’ün 5 nm süreciyle üretilen yonga setlerine eş değer olacağı iddia edilse de, örneğin Samsung tarafından 14 nm süreciyle üretilen bir yonga setinde 2 milyar transistörün, 5 nm süreciyle üretilen yonga setinde ise 15 milyar transistörün bulunduğu düşünüldüğünde söz konusu iddiaların son derece yersiz olduğunu söyleyebiliriz. Yani anlayacağınız Huawei’nin önünde gitmesi gereken daha çok uzun bir yol var.