Mobil

İlk iPhone ve iPad'i Nokia mı üretti?

Apple'dan yaklaşık 10 yıl önce bir iPad ve bir iPhone'u Nokia tasarlamış olabilir mi?


Şu anda zor durumda olan ve batmanın eşiğinde olan ancak üretimini gerçekleştirdiği akıllı cep telefonu modelleriyle birlikte gündemden düşmeyen Nokia firmasının Apple'dan yaklaşık 10 yıl önce bir iPad ve bir iPhone tasarladığı iddia ediliyor.

Nuovo; 1990'lı yıllarda Nokia'nın tasarımcısıydı. Nuovo, ''Ne zaman iPhone görsem çok üzülüyorum" diyor. Sebebi ise, Apple'ın ilk 2007 yılında piyasaya sürdüğü iPhone'a benzer dokunmatik ekranlı modelleri Nokia olarak 1990′lı yıllarda tasarlamış olması.

1343097930_nokia-iphone.jpg

Nuovo, 1995 ile 2006 yılları arasında tek bir tuşlu ve dokunmatik ekranlı mobil cihazın seri üretimi için izin istemiş. Ancak seri üretim için o dönemde Nuovo'ya izin çıkmamış. iPhone üretime geçmeden yedi yıl önce Nokia tasarım ekibinin geliştirdiği telefon, restoran yeri gösterme gibi lokasyon hizmeti de sunuyordu. Nuovo'nun iddasına göre 90′lı yılların sonunda Nokia iPad'e benzer kablosuz internet bağlantısı ve dokunmatik ekranı olan birde tablet de geliştirmiş.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.