Mobil

İntel'den 64 Bit işlemcilerine özel Android KitKat!

Android üzerinde Intel mühendisleri çalışmalarını devam ettirdi ve 64 bit optimizasyonu gerçekleştirildi.

İntel'den 64 Bit işlemcilerine özel Android KitKat!

Kullanıma sunulduğu zamanlarda ilk olarak ARM tabanlı işlemciler ile çalışan Android işletim sistemine, Google ve Intel’in ortak çalışmaları sonucunda X86 desteği kazandırılmıştı. Bugünlerde ise Android üzerinde Intel mühendisleri çalışmalarını devam ettirdi ve 64 bit optimizasyonu gerçekleştirildi.

1397078521_img20140409205627.jpg

Apple’ın iPhone 5S ile birlikte getirdiği 64 bit devri, donanımsal olarak diğer üreticiler için de kullanılabilir durumdaydı. Ancak Android, 64 bit’i maalesef desteklemiyordu. Intel’in uzun zamandır piyasada olan 64 bit işlemcileri için opitimize edilen Android 4.4 KitKat duyuruldu. Böylece Intel’in yeni işlemcilerinin desteklediği X86-64 komutu, Android 4.4 KitKat’ta kullanılabilir olacak. Ayrıca Intel, Android’e odaklandığını kanıtlarcasına yeni işlemcilerini de görücüye çıkardı.  Daha önce de bu işlemciler üzerinde çalıştığını Barcelona’da düzenlenen MWC 2014′te duyurmuştu.

Son olarak Braswell’in geliştirilmiş performans ve güç verimliliğinin yanında boyut olarak 14 nanometre boyutuna sahip olacağı bu özelliğiylede dünyanın en küçük işlemcileri arasında ki yerini alacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.