Mobil

Türk Telekom milli duruşu ile ön planda!

Türkiye'nin önde gelen operatörlerinden biri olan Türk Telekom örnek bir davranışa daha imza attı. İşte detaylar.


Telekomünikasyon alanında Türkiye'nin en önemli isimlerinden biri olan Türk Telekom, yerel para ticareti konusunda çok önemli bir adım attı. Türk Telekom Çinli üreticiler ile yaptığı ticarette yerli para kullanımını ön plana çıkarma kararı aldı.

İlk adımda Çinli üreticilerle Yuan ve Türk Lirası ile ticaret yapılacak. Sonra bu adımın başka ülkeler ile genişletilmesi söz konusu.

Dilerseniz Türk Telekom'un konu ile ilgili yayınladığı bültene aşağıdan göz atabilirsiniz.

Türk Telekom örnek bir davranış sergiledi!

Türkiye’nin lider entegre telekom operatörü Türk Telekom, Türkiye ve Çin merkez bankaları arasındaki takas anlaşmasının sağladığı altyapıyı kullanarak Çinli firmalarla yerel para üzerinden ticarette ilk adımı attı. Türk Telekom’un ithalat ödemelerinde Çin Yuanı kullanarak öncülük ettiği bu uygulamayla iki ülke firmalarının ticaretinde üçüncü ülke parası yerine Türk Lirası ve Yuanın kullanılmasının önündeki engellerin kalkmış olması sonucu gerçekleşti.

Uluslararası ticarette, gün geçtikçe daha fazla ülke ve şirket, maliyet avantajı ve daha düşük risk nedeni ile ikili sözleşme ve ödemelerinde yerel para birimlerini kullanmayı tercih ediyor. Bu çerçevede, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası, ikili ticarette yerel paranın kullanılması amacıyla ihtiyaç duyulan teknik altyapıyı oluşturdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Çin Merkez Bankası arasındaki takas anlaşmasının sağladığı altyapının pratik çerçevesi, Türk Telekom’un Çin firmaları ile yapacağı ticari işlemleri, üçüncü ülke para birimi mecburiyeti olmadan yerel para ile yapılmasına imkân sağlıyor.

Türk Telekom, bu altyapıyı etkin bir şekilde kullanarak, Çinli firmalardan temin edeceği teknoloji ürünlerinde yerel para üzerinden ödemelere başladı. Yerel para cinsinden ilk ticari işlemlerin tamamlaması, ikili ticari ilişkilerde üçüncü para birimlerine bağımlılığın azaltılması vizyonu doğrultusunda yeni bir aşama olarak önem arz ediyor.

Türk Telekom’un Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önceliklendirdiği temel ekonomi politikaları ile uyumlu şekilde planlanan bu önemli açılımı, 2018-2022 Stratejik Planı'nda yer alan, “ticaret ve yatırım ilişkilerine Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda yön vermek amacıyla ticaret ve yatırım potansiyeli yüksek ülkelerle karşılıklı yerel para birimlerinin kullanımının özendirilmesi” hedefi kapsamında hayata geçirildi.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, uluslararası ticarette, gün geçtikçe daha fazla ülkenin, üçüncü para yerine doğrudan karşılıklı yerel para birimlerini kullanmayı tercih etmeye başladığını belirtti.

Önal yaptığı açıklamada kurum olarak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dış ticarette ilgili ülke yerel paranın kullanımını desteklemek amacıyla Çin Merkez Bankası ile imzaladığı anlaşma imkânlarını değerlendirilerek ilk adımı Çin’den yaptıkları ithalat işlemlerinde attıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdinde bir süredir yerel para cinsinden ticaret için çok geniş kapsamlı görüşmelerin devam ettiğini aktaran Türk Telekom CEO’su Ümit Önal “Bu görüşmeler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Çin Merkez Bankası, Türk firmaların Çinli firmalar ile yerel para birimleri üzerinden yapacağı ticaret için gerekli teknik altyapıyı tamamladıkları anda hazırlıklara başladık.

Türkiye için önemli bir adım olan bu yolda, uluslararası ticari işlemlerimizi, yerel para birimleri ile karşı ülke para birimi yani Çin Yuanı üzerinden tamamlamaya başladık. Ülkemize ve ekonomimizin uzun dönem sürdürülebilir dengeli makroekonomi politikalarına desteğimiz konusundaki hassasiyetimizi bir kez daha göstermek istedik” dedi.

Yorumlar
arthurking
ismi türk telekom da katarlılar aldı yarısını.yani milli duruş falan demişken...
Cevapla
Çürüyen genç
6 aydır altyapı bekliyoruz öyşe müstakil eve falan değil he 30 kişilik apartmana yolun önündeki altyapıyı vermekten acizler..
Cevapla
Dogu kilic
Normalde Almanya'da yasiyorum. 1und1 firmasindan 29 euroya 50 mbit hizindan yararlaniyordum kota vs yok oturdugum yer 35 mbit destekliyorlar diye kendileri arayip 50 mbite veremedigimiz icin 1 sene 10 euro eksik alacagiz dediler.Gelelim Turkiye'deki eve Turktelekom 10 mbit 90 lira oduyorum aradilar 100 lira yapalim hiziniz 12 mi 15 mi ne olsun dedim hizlanacak mi tabi daha 10 gormedim.Eger kanun ve kurallardan firmalar korkmazlarsa boyle legal dolandiricilik yaparlar
Cevapla
GokTurk
Yakinda dumanla haberlesecegiz,Icler acisi bir durum
Cevapla
Gürkan
Türk Telekom altyapısı kullanan firmalar yüzde 95. Ama ben hangi internet servis saglayacasına başvursam altyapınız bulunmamaktadır diyor. Oysa 2 yıldır kullanıyorum sorun yok başka şirketlere geçince mi sorun oluyor. Türk Telekoma muhtacız. Ya internetsiz kal yada beni seç mantığı ... Birde wi-fi 6 ya hazırlanıyoruz. Fiyatı ne olacak 😀 500₺ mi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.