iOS 16 iPhone kullanıcılarını üzecek bir değişiklik getirecek

Apple kullanıcıları gelen yeni güncelleme ile silinen mesajlarda bazı sınırlamalar ile karşılaşacak. İşte detaylar.

iOS 16 iPhone kullanıcılarını üzecek bir değişiklik getirecek

Apple, iOS 16'nın iMessage düzenleme ve gönderme özelliklerini azaltacak. Şirket, iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura'nın mesaj ayarlarında bazı değişiklikler yapacak. Yeni güncelleme ile kullanıcılar mesajları silme ve düzenlemede bazı sınırlar ile karşılaşacak. Belirli bir mesaj için mevcut 15 dakika içinde beş düzenleme sınırı getirilecek. Göndermeyi geri alma penceresi de 15 dakikadan iki dakikaya indirilecek. Ancak mesajların üzenleme geçmişini görmek için bir mesaja dokunabileceksiniz; önceden yalnızca düzenlendiğine dair bir bildirim görülüyordu.

iOS 16 iPhone kullanıcılarını üzecek bir değişiklik getirecek

iOS 16 iPhone kullanıcılarını üzecek bir değişiklik getirecek - Resim : 1

Şirket kararın sebebini açıklamadı. Apple'a gerekçesini paylaşıp paylaşamayacağı sorulduğunda sessiz kalmayı seçti. Ancak AppleInsider'ın savunmasına göre güncellemenin sebebi kötüye kullanımın önüne geçmek. Sonradan değiştirilen mesajlar insanların başına bela açabiliyor. İnsanlar mesajları sonradan değiştirerek bazı dolandırıcılık işleri yapabiliyor.

iMessage'ı devre dışı bırakarak düzenlemeleri ve göndermeleri her zaman önleyebilirsiniz. Normal SMS kullandığınızda bu problemlerin hiçbiri ile karşılaşmazsınız. Apple'ın hamleleri tacizi tamamen engellemeyecek, ancak birinin konuşmalarınızı kolayca çarpıtabilmesinin önüne geçilmek isteniyor. Apple yeni güncellemesini yakın zamanda kullanıcılarına sunacak. Şirket bu yıl ayrıca iPhone 14 serisini de piyasaya sürecek. Bu kapsamda oldukça yoğun bir yıl olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. En son sunulan güncelleme ile şarj sorunları ortaya çıktığı için şirket bunun önüne geçecek hamleler atmaya gayret ediyor.