Mobil

iOS 6'ya eşcinsel simgeler geldi!

iOS 5'de olmayan iOS 6'da ortaya çıkan bu simgeler tartışma yarattı!

iOS 6'ya eşcinsel simgeler geldi!

Apple'ın geçtiğimiz hafta Amerika'da Silikon Vadisi'nden tanıttığı iOS 6 beta sürümü yayınlandıktan sonra bir çok geliştirici tarafından çeşitli testlere tabi tutuldu. İnternette hızla yayılan test ve incelemeler arasından ilk sounçlar gelmeye başladı bile.

Gelen ilk incelemelere göre iOS 6'da yer alan simgeler arasında eşcinsellere özel simgelere de yer verildiği ortaya çıktı. Gay ve lezbiyen çiftlerin el ele tutuştuklarını resmeden simgelerin bulunduğu iOS 6 şimdiden tepki toplamaya başladı bile. ABD merkezli olarak beta sürümü çıkan iOS 6 yazılımında bulunan bu simgelerin neden koyulduğuna dair henüz bir açıklama gelmese de simgeler sosyal medya ve teknoloji gündeminde şimdiden epey yankı buldu.
1340021454_2012061511345390272.jpgSadece iOS 6'nın geliştiricilere özel sürümünde karşımıza çıkan, final sürümüyle tüm Apple cihazlarında karşımıza çıkacak olan simgelerin alternatifi olarak siz yeni simgeler yükleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle, Ayarlar > Genel > Klavye > Yeni Klavye Ekle > Emoji. Daha sonra klavyenizin sol alt tarafında bulunan dünya simgesine tıklayarak yazınıza farklı emoji'lerden cihazınıza ekleyebilirsiniz, tabi bunların arasında gay ve lezbiyenlere özel simgeler yer almıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.