Mobil

iOS 9 Ön İzleme Sürümü yayınlandı peki yeni ne var?

iOS 9'a yakından bakalım mı?


Apple'ın yeni nesil iOS 9 işletim sistemine yakından bakmaya ne dersiniz?

iOS 9'un halka açık beta sürümünü kuracaksanız kesinlikle ama kesinlikle bazı program uyumsuzlukları ile karşılaşmayı göze almanız gerekiyor. Geliştiricilerin çoğu bu sorunları giderdi ama özellikle oyun tarafında halen belli sıkıntılar gözlemleniyor. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus'ın çözünürlük konusunda daha fazlasını sunma olasılığı uyumsuzluğun temel sebebi olarak gösterilmekte.

Şunu belirtmek gerekiyor ki iOS 9'un şimdiye kadarki en stabil çalışan halka açık beta sürümüdür.

1436609787_ios912040.0.jpg

iOS 9'da Bizi Bekleyen Yenilikler Neler?

iOS 8.4 kullananlar, iOS 9 yüklediğinde temel düzeyde bir fark görmeyecekler. Apple iOS 9 ile birlikte yazı karakterinde bazı küçük değişikliklere gitti ama bunu farketmek gerçekten oldukça güç. Asıl büyük değişiklik ise klavye tarafında yaşanıyor. Ssnal klavyeye eklenen özelleştirilebilir tuş kombinasyonları ile kes, kopyala yapıştır işlemleri artık çok daha basit bir şekilde yapılıyor. Özellikle iPad kullanıcılarını oldukça sık bir çekilde kullandıkları Bluetoth kalvyeler konusunda da ciddi b ir optimizasyon olduğunu belirtelim. Artık tuş kombinasyonları çalışıyoır.

1436613503_img0017.0.jpg

Siri iOS 9 ile Daha Akıllı!

Apple'ın iPhone 4S lansmanında öve öve bitiremediği ama sonra her nedense pek umursamadığı servisi Siri içinde bir güncelleme mevcut. Siri'nin Apple Watch ile uyumu konusunda da yapılan optimizasyon sayesinde akıllı saatinizin rehberinize ulaşama ya da sorun yaratmasının önüne geçiliyor. Siri kişileriniz ile yaptığınız alışkanlıkları da aklınızda tutarak size farklı mekanlarda arkadaş önerisinde bile bulunabiliyor. Bunun ülkemizde nasıl kullanılacağını gereçekten oldukça merak ediyorum. Bakalım beni hangi saçma yerlerde etikeleyecekler ve kim bilir kimin aklına nerede geleceğim çok merak ediyorum...

1436613743_img4040.0.png

Apple Maps Yenilendi:

Apple'ın Google'ı geçemediğ alanlardan biris olan Apple Maps (Haritalar) uygulaması da güncellemeden nasibini alıyor. Apple Maps ülkemiz için halen büyük bir bilmece ama yurtdışında Google Maps yerine artık Apple Maps kullanamak isteyebilirsiniz; lakin Apple yerel sunucualrla iletişime geçerek otobüs, metro saatlerine kadar size bilgi verebiliyor.

1436614044_transit12040.0.jpg

Not Almak Artık Daha Kolay

iOS'ta ki Notlar uygulamasını kullanan var mı bilmiyoruz ama Apple'ın yeni nesil ve Stylus Kaleme sahip bir iPad
Pro üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bundan dolayı Apple, Notlar uygulamasında da bazı ufak değişikliklere gitti.

Not alırken artık fotoğraf ya da bir ekran görüntüsü ekleyebiliyoruz. Bu noktada birçok kişinin Evernote ile bunları hallettiğini bilsekte kendi uygulaması üzerinden bunların yapılması oldukça güzel bir ayrıntı olmuş.

1436614229_img0016.0.jpg

Bölünmüş Ekran Uygulaması:

Android kullanıcılarının bu yeniliğe kahkahalarla güleceğine eminiz ancak bu özelliğe Apple kullanıcıları iSO 9 ile geçiş yapabiliyor. Bölünmüş ekranda 2 farklı işi bir arada yapabileceğiniz multi-taskng uygulamsıa şimdilik sadece sistem programlarına destek veriyor ve ileride 3. parti geliştiricilerin programlarına da destek verip vermeyeceği bilinmiyor. Yani Youtube izlerken; sadece Youtube izleyebeileceksiniz; ama Apple Müzik servisini kullanırken farklı işlemleri yerine getirebileceksiniz...

1436615293_img0011.0.jpg

Apple iOS 9 ile birlikte irili ufaklı birçok yeniliği bizlere sunuyor ama ortada şöyle acı bir gerçek var. iPhone kullanıcılarının %38'i telefonlarına nasıl mp3 atılacağını ya bilmiyor ya da daha önce bunu hiç yapmamış. mp3 Atmayı bilen %68'lik kısmın %92'si ise albüm kapağı nasıl oluşturulur bi'haber...

iOS 9'da ki bu kadar özelliği kimin nasıl kullanacağı ise tam bir muamma...

iOS 9 ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.