iPad Pro şimdiye kadarki en güçlü Apple çipini kullanacak

Apple'ın yeni iPad Pro'su, daha güçlü bir işlemci ile piyasaya sürülmeye hazırlanıyor.

iPad Pro şimdiye kadarki en güçlü Apple çipini kullanacak

Apple'ın 7 Mayıs'ta gerçekleştireceği "Serbest Bırak" etkinliği, iPad Pro serisinin en yeni ürünlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirket henüz ayrıntılar konusunda ketum davranırken, sızan bilgilere göre yeni iPad'lerde önemli güncellemeler bekleniyor. Bu güncellemeler arasında OLED ekranlar, MagSafe şarj desteği ve M3 çiple birlikte performans artışı yer alıyor. Ancak, sektör içinden güvenilir kaynaklar, Apple'ın M3 çipi yerine M4 çipi ile piyasaya çıkabileceğini öne sürüyor.

Eğer bu iddialar doğru çıkarsa, yeni iPad Pro, M serisindeki en yeni çipi barındıran ilk Apple cihazı olacak. M4 çipinin, özellikle yapay zeka görevlerinin performansını artırması beklenen gelişmiş bir Neural Engine'e sahip olacağı söyleniyor. Apple, yeni tabletleri "ilk gerçek anlamda yapay zeka destekli cihaz" olarak konumlandırmayı planlıyor.

iPad Pro şimdiye kadarki en güçlü Apple çipini kullanacak

Yeni iPad Pro'nun tasarımı mevcut modellerle benzerlik gösterecek ve iki ekran boyutu sunacak: 11 inç ve 12.9 inç. Ancak en büyük yenilik, OLED ekranların eklenmesi olabilir.

Ayrıca, Apple'ın etkinlikte duyuracağı Apple Kalem'de ilk kez haptik geri bildirim özelliği bulunacak. Bu özellik, çizim araçları arasında geçiş yaparken ve benzeri durumlarda kullanıcıya titreşim yoluyla geri bildirim sağlayacak. Detaylar henüz az olsa da, stilusun içerisine bir Taptic Motorun entegre edileceği belirtiliyor.

Şirket ayrıca, daha büyük bir izleme yüzeyine ve alüminyum bir gövdeye sahip, MacBook klavyesine benzeyen yenilenmiş bir klavye aksesuarını da piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu yeni klavye, daha üstün bir hissiyat sunması bekleniyor.