Mobil

iPhone 12 Pro Apple'a ne kadara mal oluyor? İşte yanıtı

iPhone 12 Pro bir ekip tarafından sökülerek içindeki parçaların maliyeti hesaplandı.

iPhone 12 Pro Apple'a ne kadara mal oluyor? İşte yanıtı

Ülkemizde 14.999 TL başlangıç fiyatıyla satışa sunulan iPhone 12 Pro'nun firmaya maliyetinin ne kadar olduğu Japonya'da akıllı telefonları parçalayarak içindeki parçaların maliyetini hesaplayan Fomalhaut Techno Solutions uzmanları tarafından açıklandı.  

iPhone 12 Pro Apple'a ne kadara mal oluyor!

Apple'ın bu sene çıkardığı yeni iPhone serisi ülkemizdeki yüksek fiyatlarıyla çok konuşulmuştu. Fiyatların bu kadar yüksek olması akıllara serinin ne kadara üretildiği sorusunu getirmeye başlamıştı. Bu soru sadece bizim ülkemizde değil başka ülkelerde de düşünülmüş olacak ki, Japonya'daki Fomalhaut Techno Solutions uzmanları bu merakımızı giderecek bir söküm işlemi yaptılar. iPhone 12 Pro'yu sökerek içindeki parçaları inceleyen ekip, cihazın ne kadara üretildiğini hesapladılar.

Formalhaut Techno Solutions'ın yayınladığı rapora göre iPhone 12 Pro'nun bileşenleri telefonun toplam değerinin yüzde 27'sine karşılık geliyor. Bu, geçen yılki iPhone'lara göre yüzde 9,1'lik bir artış anlamına geliyor. Parça fiyatındaki bu artışın en büyük nedeninin ise 5G yongası olduğu tahmin ediliyor. Rapora göre tek bir iPhone 12 Pro'nun bileşenleri 406 dolara (3220 TL) mal oluyor. 

iPhone 12 Pro Apple'a ne kadara mal oluyor? İşte yanıtı - Resim : 1

iPhone 12 serisinin en pahalı bileşenleri arasında 70 dolar ile Samsung yapımı OLED ekranı ve 90 dolarlık fiyatıyla Qualcomm x55 5G'nin yer aldığı düşünülüyor. A14 işlemcisinin 40 dolara ve RAM'in 12,9 dolara mal olduğu söyleniyor. 

Yeni modellerin parçalarının yüzde 26,8'i Güney Kore'den yüzde 21,9'u ABD'den ve yüzde 13,6'sı ise Japonya'dan tedarik ediliyor. Geri kalanlar ise Çin'den ve diğer Avrupa ülkelerinden tedarik ediliyor.

Yorumlar
Sedat
Devlete verilen vergileri düserseniz eğer telefonlar hicde pahalı değiller araştırıp bakın önce
Cevapla
Varavara
Epıl ablamız bize bir güzel geçiriyor yani alan enayilerde ne bilim nerden buluyorlar parayı
Cevapla
💎G@kko💎
Sen şu kara bak hele belelikle paramız onları zengin edi herkesi yerli telefonlara davet edim casper vestel genaral mobilde apilin işini göri tonlarca para vermeye gerek yok, 3 bine mal ezdiler bize 15 e satiler yabancılar almayın almayın ki göreler
Cevapla
Alamancı bebesi
Bunların hepsi çin malı vestel fabrikayı kapattı casper desen philips in yan firması nerde yerli milli telefon bence bizi amariga yönetsin belki iphone lar ucuzlar
Evren Çağlayan
Türk telefonumu var allahın aşkına içindeki tüm parçalar yabancı vestel alınca para ülkedemi kalmış oluyor vestel o ürünü yaparken tonla ithalat Türk telefonu diye birşey yok biz üretici değil birleştiriciyiz.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.