iPhone 13 için sevindiren LiDAR haberi

Apple'ın Eylül ayında tanıtacağı iPhone 13 ailesi için sevindiren haber geldi. Görünüşe göre LiDAR tarayıcı tüm modellerde standart hale gelecek.

iPhone 13 için sevindiren LiDAR haberi

Apple, koronavirüs salgınından dolayı yeni iPhone modellerini tarihinde ilk defa ertelemiş ve Ekim ayında tanıtmıştı. Karşımıza iPhone 12, 12 mini, 12 Pro ve 12 Pro Max olmak üzere dört farklı model ile çıkan Apple, Pro modellerin fark yaratması için bazı özellikleri bu modellere kaydırmıştı.

Kamera tarafında ana modellere göre iyileştirmeler barındıran Pro modellerde, LiDAR adı verilen tarayıcı kullanılmıştı. Kızılötesi ışınlar ile derinliği hızlı bir şekilde algılayan ve özellikle de AR uygulamalarında fark yaratan LiDAR tarayıcı, görünüşe göre iPhone 13 ile standart hale gelecek.

Aktarılan bilgilere göre; Apple, iPhone 13'ün tüm modellerinde LiDAR tarayıcıya yer verecek. Yeni modellerde ayrıca daha gelişmiş 5G bağlantısı da bulunacak. Kamera kurulumunda yine ana modellerde ikili kamera kurulumu yer alacakken, Pro modellerde fark yaratması için üçlü kuruluma yer verilecek.

iPhone 13

Apple, bildiğiniz gibi bu yıl tasarımda küçük ama fark edilir değişiklik yapmıştı. iPhone 5 tasarımını uygulayan Cupertinolu teknoloji devi, bu tasarımı 2021'de devam ettirecek gibi görünüyor.

iPhone 13 ailesi ile birlikte daha hızlı Face ID'nin geleceği de söyleniyor. Ayrıca yeni Face ID sistemi ile çentik bir nebze daha küçülecek. ZTE'nin Axon 20 5G modeli ile ekran altı kamera sistemine geçtiğini biliyorsunuz. Ancak Apple, bu teknolojiye daha geçiş yapmayacak. Muhtemelen anca 2 yıla iPhone'larda çentiğin tamamen kalktığını göreceğiz.