Mobil

iPhone 13 Pro için heyecanlandıran sızıntı

Apple'ın yeni canavarı iPhone 13 Pro için bugün herkesi heyecanlandıran sızıntı geldi. iPhone 13 Pro ekranı ile yeni bir devri başlatacak.

iPhone 13 Pro için heyecanlandıran sızıntı

Android cephesinin uzun süredir orta segmentte 90 Hz, üst segmentte ise 120 Hz ve 144 Hz tazelemeli ekran kullanmasının ardından gözler Apple'a çevrilmişti. iPhone 12 ailesi ile yine 60 Hz'i tercih eden Apple büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Görünüşe göre Cupertinolu firma şeytanın bacağını bu yıl iPhone 13 ile kıracak.

iPhone 13 Pro 120 Hz ekran ile geliyor!

Gelen raporlara göre; iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max'te 120 Hz yenileme hızına sahip LTPO AMOLED ekran kullanılacak. Bu ekranlar Samsung tarafından üretilecek. LTPO teknolojisine geçiş yapacak olan Apple, bu sayede ekranı daha verimli kullanıp şarj süresini uzatmayı başaracak. Ancak LTPO'nun bataryaya çok ciddi etki etmeyeceğini günlük kullanımda maksimumda yüzde 5'lik bir etkisinin olacağını belirtelim.

Raporlarda ayrıca Samsung'un iPhone 13 Pro için tek tedariğinin panel olmadığı da belirtiliyor. Samsung Electro-Mechanics, RFPCB yani sert esnek baskılı devre kartlarını da iPhone 13 ailesine tedarik edecek. Peki RFPCB nedir?

RFPCB nedir?

RFPCB, OLED panelini ana karta bağlamak için kullanılıyor. RFPCB sert yapıya sahip olmasına rağmen katlanabilir formda olması ile montaj kısmında firmalara büyük kolaylık sağlar. Samsung'un üreteceği RFPCB, diğer telefonlarda gördüğümüz geleneksel FPCB'lerden daha pahalı olacak. Bu da iPhone 13'ün fiyatının artmasına neden olacak.

iPhone 13

Samsung Electro-Mechanics, geçtiğimiz yıl RFPCB işinden çıkmayı düşünmüştü. Çünkü son birkaç yıldır bu bölüm kar elde edememişti. Bu bölüm en son iPhone 12 ailesine iş yapmıştı. Görünüşe göre Apple ile Samsung'un ortaklığı yine devam edecek ve iPhone 13 için Samsung Electro-Mechanics bölümü kapatılmayacak.

Samsung Display'in bu yıl iPhone'lar için 110 milyon panel tedarik etmesi bekleniyor. Ayrıca LG Display'in 50 milyon ve BOE'nin de 9 milyon paneli Apple'a sunacağı söyleniyor. BOE ilginç bir oyuncu olacak. Çünkü yıllardır BOE uzun bir süredir Apple'ın standartlarını karşılayamadığı için iPhone'a ekran üretemiyordu.

Fiyat konusuna geçecek olursak, çip krizinin fiyatlara yansıtılacağı ilk telefonun iPhone 13 ailesi olması bekleniyor. Muhtemelen Apple 100 ila 150 dolar arasında bir zam yapacak. Bu zam maalesef ki ülkemize 2.000 TL olarak yansıyabilir.

Yorumlar
Mümkün
12 pro max 256 GB 10 -11bin TL ye almak mümkün
Cevapla
Savaş
Zenginlik
Cevapla
Uğur
Neden sadece pro ve max te oluyor. Düz 13 e gelmezse almam
Cevapla
Dddddd
Gelen sızıntılardaki tasarımlar çok kötü tasarım bulamayınca saçmaladılar iyice umarım böyle olmaz 13 serisi.
Cevapla
Goran @q
Acayip heyecanlandım, Eylül'de gel..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.