iPhone 14 bu sefer de yürüyüşçülerin hayatlarını kurtardı

Uydu üzerinden iletişim özelliği sayesinde bugüne kadar pek çok insanın hayatını kurtaran Apple’ın iPhone 14’ü bu becerisine yeni başarılar eklemeye devam ediyor.

iPhone 14 bu sefer de yürüyüşçülerin hayatlarını kurtardı

Akıllı telefonlar özellikler açısından hızla ilerlemekte. Ancak bu özelliklerin arasında Apple'ın Uydu Aracılığıyla Acil SOS özelliği büyük ilgi görmekte. En son, bu özellik Yeni Zelanda'nın Arthur’s Pass bölgesinde sıkışan iki dağcının kurtarılmasında yardımcı oldu. Canterbury West Hava Kurtarma Servisi, bu özelliğin Yeni Zelanda'da ilk kez kullanıldığını Instagram'da paylaştı.

iPhone 14'teki uydu destekli SOS işlevi, kullanıcıların hücresel bağlantı olmayan bölgelerde bile acil durumlarda yetkililere ulaşmalarını sağlar. Yeni Zelanda'da yaşanan olayda, dağcılar ani yükselen bir akarsu nedeniyle hareketsiz kaldılar. Bu uydu özelliği sayesinde kurtarma ekipleriyle iletişim kurabildiler ve kısa sürede kurtarıldılar.

Ancak Canterbury West Hava Kurtarma Servisi, akıllı telefonlardaki teknolojik gelişmelere rağmen Kişisel Konum Belirleyici (PLB) cihazlarının hala önemli olduğunu vurguladı. "Bu teknoloji hala yeni, bu yüzden gezilerinizde PLB cihazları taşımanızı öneriyoruz" dedi.

iPhone 14 bu sefer de yürüyüşçülerin hayatlarını kurtardı

Diğer yandan Huawei, uydu özelliklerinde de ilerleme kaydediyor. Yeni çıkan Mate 60 Pro modeli, China Telecom müşterilerinin uydu aracılığıyla arama yapmalarını sağlıyor.

Apple'ın bu SOS özelliği, özellikle yaklaşmakta olan iPhone 15 serisinde olması planlanıyor. Ancak Yeni Zelanda'daki bu olay, macera severler için bir uyarı olmalı. Akıllı telefonlar acil durumlarda hayat kurtarabilir, ancak acil kurtarmalar için özel olarak tasarlanmış PLB cihazları gibi özel ekipmanların yerini alamazlar. Örneğin, batarya ömrü büyük bir endişe kaynağıdır; kurtarma esnasında kullanıcının iPhone batarya durumu ilk kontrol edilen şeylerden biridir. Sonuç olarak, en son teknolojiye sahip akıllı telefonunuz olsa bile, doğada macera arayışınızda her zaman bir Kişisel Konum Belirleyici (PLB) cihazı taşımalısınız.