Sosyal Medya

Twitter Birdwatch sistemini genişletiyor

Twitter, deneysel bilgi kontrol programı Birdwatch'ı genişletiyor ve yanlış bilgilendirmelerini çok daha görünür hale getiriyor. Genişleme ile birlikte, ABD’deki Twitter kullanıcılarının yaklaşık yarısı, Birdwatch'ın yanıltıcı tweet'lere eklendiğini görmeye başlayacak.

Twitter Birdwatch sistemini genişletiyor

İlk kez bir yıldan uzun bir süre önce başlatılan girişim, Twitter'daki yanlış bilgileri çürütmek için kitle kaynaklı bir yaklaşım benimsiyor. Programın bir parçası olan topluluk moderatörleri, diğer doğrulama siteleri gibi ikili bir doğru/yanlış derecelendirmesi yerine "bilgilendirici bağlam sağlamak" için yanıltıcı tweet'lere notlar ekleyebilir. Diğer katkıda bulunanlar daha sonra bir notun "yararlı" olup olmadığını değerlendirebilir.

Şimdi, Twitter, Birdwatch katkıda bulunanların saflarına daha fazla insan ekliyor - şu anda yaklaşık 15.000 kişi var. Programa katılanlar, önce diğer katkıda bulunanların notlarını derecelendirerek not ekleme yeteneği kazanmak zorunda kalacaklar. Katkıda bulunanların puanları “5”e ulaştığında, kendi notlarını yazmaya başlayabilirler. Ancak bu notlar, diğer katkıda bulunanlar tarafından tekrar tekrar “faydalı değil” olarak kabul edilirse, not yazma ayrıcalıklarını kaybedebilirler.

Twitter Birdwatch sistemini genişletiyor

Puanlama sistemi, Birdwatch katkıda bulunanların dolandırıcılık yapmamalarını ve Twitter'a kendi yanlış bilgilerini eklemeye başlamamalarını sağlamaya yardımcı olmak için tasarlanmış gibi görünüyor. Özellikle, Twitter'ın eski güvenlik şefi tarafından ifşa edilen belgeler, şirketin yanlışlıkla Birdwatch'a "açık bir QAnon hesabına" izin verdiğini ve programın başlatılmasından önceki gece yakaladığını gösterdi.

Birdwatch'ın en son genişlemesi, doğruluk kontrollerinin geçmişte olduğundan çok daha belirgin olacağı anlamına da geliyor. Program ilk başlatıldığında, yalnızca ayrı bir web sitesinde görüntülenebiliyordu. Bu, bu yılın başlarında Twitter'ın doğrudan tweet'lere gerçek kontroller eklemesiyle değişmeye başladı, ancak yine de yalnızca az sayıda insan tarafından görülebiliyordu. Şimdi, Birdwatch milyonlarca kullanıcıya daha genişledi. Twitter, ABD kullanıcılarının yaklaşık yarısının Birdwatch destekli gerçek kontrollerini görebileceğini söylüyor, ancak kullanıcıların onları "her tweette" görmeyi beklememeleri gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Şirket, erken araştırmaların doğruluk kontrollerinin olumlu bir etkisi olduğunu gösterdiğini söylüyor. Twitter'a göre, "Birdwatch notu gören kişilerin, potansiyel olarak yanıltıcı bir Tweetin özüne katılma olasılığı, Tweeti tek başına gören birine göre ortalama olarak %20-40 daha az." Ve insanların Birdwatch notu içeren bir tweet'i retweet etme veya beğenme olasılığının "%15-35 daha az" olduğunu söyleyen şirket, yüzdenin "dahili verilere" dayalı bir "tahmin" olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.