Mobil

iPhone 4S resmi olarak tanıtıldı

iPhone 5 bekleniyordu ama, herkesin karşısına iPhone 4S çıktı.


Apple' ın Cupertino' daki "Let's Talk iPhone" etkiliğinde, tüm gözler iPhone 5' i beklerken, ortaya iPhone 4S çıktı. Apple' ın CEO' su Tim Cook' un konuşmasının ardından Philip W.Schiller iPhone 4S resmi olarak tanıttı.

Merakla beklenen iPhone 5 ise, yüksek ihtimalle bir dahaki seneye kendini gösterecek gibi ama yinede Apple bu belli de olmaz.

iPhone 4S biraz bahsetmek gerekirse, grafik performansı olarak iPhone 4' e oranla çok daha etkileyici göründüğünü söyleyebiliriz. Telefonun tasarımında ise pek bir değişiklik yok. Zamanında iPhone 3G üzerine 3GS' nin çıkması gibi iPhone 4S' de iPhone 4' ün bir üst versiyonu dolayısıyla tasarımsal olarak bir değişiklik beklememek gerekir.

Peki iPhone 4S ile gelen önemli özellikler nedir?

iPhone 4S ile gelen en önemli özelliklerin başında, Apple' ın çift çekirdekli A5 grafik işlemcisi geliyor. A5, iPhone 4' deki A4 işlemciye nazaran iki kat daha hızlı ve yedi kat daha iyi grafik performansı sunuyor.

iPhone 4S ile gelen bir diğer önemli özellik ise, görüşme kalitesinin ve indirme hızının daha yüksek olması. Görüşme sırasında sahip olduğu iki anten arasında geçiş yapabiliyor. GMS ve CDMA' yı destekliyor. HSDPA üzerinden de 14.4 mbps indirme hızına ulaşabiliyor. Ayrıca 3G bağlantısı sırasında 8 saat konuşma süresi, 10 saat video ve 40 saat video süresi sunuyor.

iPhone 4S' in diğer özellikleri; 8 megapiksel kamera, 1GB bellek "iPhone 4' te 512MB bellek vardı" ve 16GB - 32GB - 64GB' lık hafızaya sahip 3 model olarak piyasaya çıkacak.

Kamerası

iPhone 4S' in 8 megapiksel kamerası, 3264 x 2448 piksel fotoğraflar çekebiliyor ve aydınlatma özelliği sayesinde ışık seviyesi düşük ortamlarda daha iyi fotoğraflar çekebiliyor. Apple, ilk fotoğrafın 1.1 saniyede çekildiğini, sonraki çekimlerin ise yarım saniye sürdüğünü belirtiyor. Kameranın içerdiği son teknoloji kızılötesi filtreler ve 5 katmanlı lens, Apple'a göre fotoğrafların keskinliğini yüzde 30 artırıyor.

Ayrıca iPhone 4S, artık 1080p çözünürlüğünde videolar da kaydedebiliyor. AirPlay mirroring ise Apple TV'nize kablosuz olarak akış yapmanızı sağlıyor.

Siri Teknolojisi

iPhone 4S ile gelen Siri teknolojisi ise şuan için BETA olarak sunuluyor. Siri teknolojisi, uyarılar gibi bir çok metni sesli olarak duymanızı ve daha da önemlisi iPhone' u sesli olarak yönetebilmenizi sağlıyor. Telefona sorduğunuz sorular akıllıca cevaplanıyor. Mesela iPhone' unuza hava durumunu sorduğunuzda anında cevaplayabiliyor. Baştada dediğimiz gibi şuan için BETA aşamasında olduğu için bir takım aksaklıklar mutlaka olacaktır.

Ne zaman çıkacak?

Apple' ın yeni gözdeki iPhone 4S İngiltere' de 14 Ekim' de piyasaya sürülecek. Türkiye' de ise ne zaman çıkacağı henüz belli değil.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.