Mobil

iPhone 5s iOS 12 güncellemesi alacak mı?

Apple'ın merakla beklenen yeni işletim sistemi sürümü iOS 12'nin iPhone 5s modeline geleceği konuşuluyor.

iPhone 5s iOS 12 güncellemesi alacak mı?

ABD merkezli teknoloji firması Apple'ın yeni nesil işletim sistemi iOS 12 ile ilgili detaylar belli oluyor. Daha önce bizim de haberini yaptığımız gibi iOS 12 alacak cihazların listesi de neredeyse kesinleşti. Listede yer alan en eski iPhone modellerinden biri olan iPhone 5s ile ilgili farklı bilgiler geliyordu.

Apple'ın geçen yıl verdiği güncellemelerdeki en alt ürün iPhone 5s olmuştu. Bu sene ise iPhone 5s modeline verdiği desteği bitirmesi bekleniyor. Yani Apple’ın önümüzdeki Eylül ayında kullanıma sunmaya hazırladığı iOS 12 güncellemesinin, iPhone 6 ailesine kadar sunulması bekleniyor ki bu da iPhone 5s’in gözden çıkarıldığı anlamına geliyor.

Ancak bu yıl Apple hem eski cihazlarına destek vermek hem de kullanıcı tepkilerini azaltmak için iPhone 5s modeline de iOS 12 desteği vermesi ihtimaline kesin gözle bakılıyor. Ortaya çıkan bazı deliller de bunu destekliyor. Apple'ın internet tarayıcısı Safari’nin, açık kaynak kodlu WebKit aracı sayesinde ortaya çıkan detayları bu durumu kanıtlar nitelikte. En azından bulgular iOS 12’nin iPhone 5s’lerde denendiğine dair bazı veriler içeriyor. Ancak bu veriler işletim sisteminin nihai sürümünün iPhone 5s desteği içereceği anlamına gelmiyor.

Apple, iOS 12 ile ilgili bazı detayları haziran ayında ABD'de düzenlenecek WWDC etkinliğinde tanıtması bekleniyor. Ancak o etkinlikte iPhone 5s desteği ile ilgili bir bilgi açıklanmayacağı düşünülüyor. Bu konuda resmi bilgi muhtemelen eylül ayından önce ortaya çıkmayacak gibi görünüyor.    

Yorumlar
By Maho
Umut ile hüsran arasında kaldım, ne diyebilirim ki?!
Cevapla
ali
nasıl bir haberdir bu ? sorunun cevabı yine yok
Cevapla
Özgür Çetin
Sevgili Ali. Kesin bir bilgi yok. Zaten haberde de bu şekilde bir bilgi yer alıyor. Yani test ediliyor iPhone 5s ama kesin olarak gelip gelmeyeceği bilinmiyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.