Mobil

iPhone 9 fiyatı ve çıkış tarihi

Apple uygun fiyatlı iPhone modelini ne zaman çıkacak? İşte iPhone 9 fiyatı ve çıkış tarihi hakkındaki detaylar.

iPhone 9 fiyatı ve çıkış tarihi

Bilindiği gibi Apple uzun bir süredir uygun fiyatlı yeni iPhone modeli üzerinde çalışıyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Apple’ın iPhone SE2 modelini satışa sunacağına ilişkin yaygın bir inanış vardı. Şirkete yakınlığıyla tanılan pek çok analist de bu durumu onaylamıştı. Fakat Apple 2019’da uygun fiyatlı bir iPhone modeli satışa sunmadı.

iPhone 9 fiyatı ve çıkış tarihi

Aslına bakılırsa şu anda da Apple’dan iPhone 9 hakkında resmi bir duyuru gelmiş değil. Fakat bu telefonun varlığına artık kesin gözüyle bakılıyor. Zira son dönemde iPhone 9 fiyatı ve çıkış tarihi ile ilgili pek çok rapor ortaya çıktı. Hatta son olarak geçtiğimiz günlerde Apple’ın Foxconn’a 30 milyon iPhone 9 üretimi için yetki verdiği belirtilmişti.

Peki iPhone 9 ne zaman çıkacak? Daha da önemlisi iddia edildiği üzere fiyatı uygun olacak mı?

Malum ülkemizde uygun fiyat ve iPhone kelimelerini yanyana görmek pek mümkün değil. Çünkü Apple ürünleri ülkemizde ciddi anlamda şişirilmiş fiyatlarla satılıyor. Ülke dışında 999 dolar olarak duyurulan telefonlar için Türkiye’de 5 haneli rakamlara varan fiyatlar talep ediliyor.

Olası iPhone 9 Türkiye fiyatı

Dolayısıyla iPhone 9’un fiyatı da ülkemizde öyle çok uygun olmayacaktır. Son raporlara göre Apple’ın iPhone 9 için belirlediği çıkış fiyatı 449 dolar. Normalde güncel kurla bu telefonun 2700 TL civarında bir fiyata satılması lazım. Fakat işin içerisine ÖTV, KDV ve TRT Payı gibi değişkenler girince fiyat rahat bir şekilde 4000 TL’yi bulacaktır. Dolayısıyla bu telefonun ülkemizdeki fiyatının 4000 TL’den aşağı olması pek de imkan dahilinde görünmüyor.

Şimdi gelelim iPhone 9 çıkış tarihi ile ilgili detaylara. Normal şartlarda telefonun Şubat sonu gibi tanıtılması ve ön siparişe sunulması, Mart ayında ise raflardaki yerini alması bekleniyordu.

Fakat son dönemde Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünden ötürü Apple’ın bu planlarında değişiklik yapması muhtemel. Çünkü Apple’ın ürün yükünü çeken Foxconn’un parça, kamera gibi bileşenleri üreten fabrikası, virüs salgınının ortaya çıktığı ve adeta hayalet şehire dönen Wuhan’da yer alıyor.

Dip not olarak şunu da hatırlatalım. iPhone 9 fiyatı ve çıkış tarihi ile ilgili sizlerle paylaştığımız bilgiler, Apple’a yakın isimlerin söylemleri, sızıntılar ve raporlara dayanıyor. Dolayısıyla Apple’dan gelen bir resmi açıklama söz konusu değil. Fakat önümüzdeki Mart ayında iPhone 9’un 449 dolarlık bir etiketle satışa sunulması bizleri hiç şaşırtmayacaktır.

Yorumlar
Mehmet
iPhone kullanmak için keriz olmak lazım keriz telefonu
Cevapla
Tayfun
kendi uzanamadığı ciğere...
Yalçın
450 $ x 6,00 TL ortalama kur desek = 2.700 + % 50 ÖTV + % 18 KDV + % 10 TRT = 5.256,90 TL
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.