Mobil

iPhone ile pasaport dönemi başlıyor!

Apple’ın iPhone üzerinden kimlik saptama teknolojisi sayesinde artık uçuşlar daha rahat olacak.


Apple Insider'dan edinilen bilgilere göre Apple, kimlik saptama teknolojisi ile akıllı telefonların pasaport yerine kullanılmasına olanak tanıyacak yeni bir sistem geliştirmekte.

Bu sistem, güvenli depolama alanından şifrelenmiş kişisel verilerin bilgi talep eden makama aktarılabilmesine dayanıyor. Habere göre şirket, uygulama üzerindeki bilgileri birçok akıllı telefonda bulunan NFC gibi radyo frekanslı tanıma teknolojilerinin yardımıyla aktarmayı planlıyor.

Geliştiricilere göre; verilere izinsiz olarak ulaşılmasınıysa Touch ID ve Face ID gibi gelişmiş biyometrik doğrulama teknolojileri engelleyecek. Böylelikle daha hızlı ve kolay bir uçuş dönemi kullanıcılarını bekliyor olacak. 

iPhone ile pasaport dönemi başlıyor!

Düşünülen sistemin çok geniş bir alanda kullanılabileceği, yeni tasarımdan hem özel şirketlerin, hem de devletlerin yararlanabileceği öngörülüyor. Aslına bakarsak bu sistem şimdiden birçok kullanıcı tarafından hoş karşılanmış durumda. Pasaport taşımak yerine direkt olarak bunu dijitalleştirmek ve rahat bir geçiş sağlamak oldukça rahat bir yöntem. 

Haberde ayrıca Apple'ın ABD Patent ve Marka Bürosu'na her hafta çok sayıda patent başvurusunda bulunduğunu, ancak geliştirilen teknolojilerin çok azının şirketin ticari ürünlerinde uygulandığı belirtilmekte. Bakalım Apple daha ne gibi sürprizler hazırlamakta bizlere? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.