iPhone kaza anında hayat kurtaracak! Peki nasıl!

iPhone ve Apple Watch, bir kaza durumunda çok özel bir işlev alıyor. Bu özellik ile iPhone araç kullanırken başınıza gelecek kötü bir duruma karşı size yardım edecek!

iPhone kaza anında hayat kurtaracak! Peki nasıl!

Apple, iPhone'a bir kaza durumunda acil servis numarasını otomatik olarak arayacak bir özellik eklemeyi planlıyor. Benzer bir özellik akıllı saat Apple Watch'a da gelecek. Şu an Apple Watch kullanıcısında keskin bir düşüş olması durumunda benzer basit bir özelliği barındırıyor.

Yeni teknolojinin ortaya çıkış tarihi olarak çok yakın bir gelecek söyleniyor. Ancak kesin çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Aynı zamanda bu özelliğin 2021 boyunca test edildiği ve mevcut durumlar hakkında veri topladığı belirtiliyor.

Apple, iPhone'da Otomatik Acil Çağrı İşlevi Geliştiriyor!

iPhone kaza anında hayat kurtaracak! Peki nasıl! - Resim : 1

Apple, akıllı telefonun kullanıcısının kaza yapması durumunda iPhone'un acil servis ile otomatik olarak iletişime geçeceği bir özellik sunmayı planlıyor. Firma Apple Watch üzerinde de çalışacak özelliği gelecek yıl etkinleştirecek.

Cihazlar, bir kaza durumunu belirlemek için içlerinde yerleşik olarak bulunan hareket sensörlerinden gelen verileri kullanacaklar. Bu yeni işlevin yardımıyla cihaz, kullanıcının bir kaza yapıp yapmadığını belirleyebilecek ve gerekirse kaydedilen acil servis numarasını otomatik olarak çevirebilecek.

Seçenek, yoldaki iPhone kullanıcılarını korumak için tasarlanmış. Özellik CarPlay ile birlikte çalışacak. CarPlay, arabaya bir iPhone bağlamanıza izin veren Apple'ın sistemidir. Bu Siri'yi ve diğer hizmetleri arabaya entegre etmek için iPhone 5'ten başlayarak multimedyaya uyarlanmış bir sistemdir.