Mobil

iPhone kullanıcılarına müjde!

Youtube'un Picture-in-Picture (mini oynatıcı) özelliği sonunda resmi olarak iOS'a geliyor. iPhone kullanıcıları Youtube'dan çıkmadan işlerini halledebilecek.

iPhone kullanıcılarına müjde!

Android kullanıcıları yıllardır Youtube'un PiP (Picture-in-Picture) özelliğinin tadını çıkarıyorlar. Tam olarak söylemek gerekirse Android 8.0 Oreo'dan beri bu özellik var. Artık iPhone kullanıcıları da bu özelliğe sahip olacaklar ve Youtube videoları kenarda oynatılırken başka işlerle uğraşabilecekler.

Picture in Picture iOS'a geliyor

MacRumors'un haberine göre Youtube, PiP özelliğinin iOS için geliştirilen Youtube uygulamasında da kullanılacağını açıkladı. PiP özelliği kullanıcıların Youtube'u ekran içinde ufak bir oynatıcı şekline döndürüp videodan çıkmadan Youtube uygulaması dışındaki işlerini de halledebilmelerini sağlıyor.


Picture-in-Picture özelliği ile Youtube ekranda minik bir oynatıcıda devam edebiliyor.

Android kullanıcılarının PiP özelliğini kullanabilmesi için Youtube Premium üyesi olmalarına gerek yok. Tüm Android kullanıcıları şu anda bu özelliği kullanabiliyorlar. Fakat iOS kullanıcılarının PiP özelliğini kullanabilmesi için ilk başta Youtube Premium üyesi olmaları gerekecek. Youtube firması zamanla Premium üyesi olmayanlar için de bu özelliği aktive edeceğini açıkladı fakat şimdilik bunun için tam bir tarih belirtilmedi.

Youtube Premium üyesi bir iPhone kullanıcısıysanız PiP özelliğini aktive etmek için ise izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:  Youtube'u açıp bir video oynatmaya başlıyorsunuz. Ardından ana ekrana gitmek için alttan yukarı doğru kaydırdığınızda Youtube ekranda ufak bir oynatıcıda videoyu oynatmaya devam ediyor. Bu oynatıcıyı ekranın istediğiniz köşesine taşıyabilir veya çift parmak ile büyütüp küçültebilirsiniz. Tabi ki bunun için tüm Youtube güncellemelerini yapmış olmanız gerekmekte.

Youtube Premium'un PiP hariç özellikleri ise hem Android hem de iOS tarafı için reklamsız bir deneyim sunması ve telefonun ekran kilidi kapatıldığında dahi arka planda ses oynatmaya devam etmesi. Bu sayede istediğiniz müziği sanki telefonunuzda varmışçasına ekran kapalı olarak dinleyebiliyorsunuz.

Yorumlar
Misafir
Brave tarayıcı kullanınca bu işlem çok kolay bir şekilde oluyor, hızlı olmasısa cabası
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.