Mobil

iPhone'da uygulama verileri nasıl silinir?

iPhone üzerinde yer kaplayan gereksiz verileri nasıl tamamıyla kaldırabileceğinizi sizlere aktarıyoruz.

iPhone'da uygulama verileri nasıl silinir?

iPhone kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri zamanla azalan depolama alanıdır.  iPhone'a yüklenen uygulamalar normalde App Store'da görünen boyutlarından daha fazla yer kaplayabiliyorlar. Örneğin App Store üzerinde 16MB görünen bir uygulama telefon üzerinde 150MB veya üzeri kaplayabilir.  

Özellikle Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp gibi uygulamalar iPhone üzerinde günden güne daha fazla yer kaplar.  Bunun sebebi uygulamalara ait ön bellek dosyaları ve uygulama üzerinden alınan resimler, videolar gibi veri dosyalarıdır.

iPhone uygulamala verilerini silmek daha önceden oldukça kolaydı. iOS 8.4 sürümünden önce App Store üzerinden indirdiğiniz uygulamalar ile uygulama verilerini temizleyebiliyordunuz. Daha sonra gelen IOS güncellemeleri ile bu artık kullanılamaz duruma geldi. Bu noktada Apple’ın kullanıcılara sunduğu daha farklı bir yöntem mevcut. Sadece uygulama yükleme işlemi için değil, bunun yanında uygulama silme işleminde de iPhone kullanıcılarının işi oldukça basit hale getirildi.

Özellikle sosyal medya uygulamalarının silinmesi durumunda aslında arka plan kullanıcı verileri ve uygulama verilerinin silinmediği belirtelim. Yani diğer bir değişle siz uygulamayı silseniz dahi uygulamanın veri dosyaları telefonda yer kaplamaya devam etmekte. Bu sorunun önüne geçebilmek için iCloud hesap ayarlarımızı kullanılıyoruz. Peki veri sorununu çözmek için nasıl bir yol izlememiz gerekmekte?

İlk olarak iPhone telefonumuzdan ayar menüsüne giriş yapıyoruz. Ayarlar sekmesine girdiğimiz zaman ise açılır menüden aşağı doğru inerek “genel” ayarları sekmesine tıklıyoruz. Genel ayarlara tıkladığımızda da karşımıza yine bir açılır ayar menüsü gelecek. Karşımıza gelen ayar menüsü üzerinden ise yeni bir sekmeye daha girmemiz gerekecek.

Bu noktada açılır menüden “iPhone saklama alanı” sekmesine giriş yapıyoruz. Saklama alanı ve iCloud ayar menüsü üzerinde aslında telefonda bulunan tüm uygulamaların ve dosyaların boyutlarıyla beraber bilgilerini de görüntüleyebileceğiz.

Şimdi bu ekran üzerinden “saklama alanını yönet” sekmesine tıklıyoruz.

Saklama alanını yönet sekmesinde var olan bütün uygulamalar karşımıza çıkacak. Silmek istediğiniz uygulamanın üzerine gelerek kaldır diyoruz. Kaldırma işleminden önce ise bize uygulamada yer alan veri bilgilerinin silinip silinmeyeceği yönünde bir onay kutusu gelecek. Bu onay kutusuna tamam derseniz o zaman uygulama tüm verileriyle beraber silinmiş olacaktır.

Yorumlar
Eren
Olamadı kaldır da hem alt ksımında ne yaptığı yazıyor sil ise tüm verileri ve belgeleri siliyomuş ikisinide tek tek denedim olmadı HESABIMI NIYE ÇALIYONUZ BEE
Cevapla
melek
İNŞALLAH silinir içerikler ya beni bitane uygulamadan engelledilerde benim resmimlerim kaldı silemiyorum inşallah silerim
Cevapla
Emre
çok sağolun çok yardımcı oldunuz
Cevapla
Ahmet
Hiç denemedim ama harika süper mükemmel olmuş. Çünkü ben beyinsizim
Cevapla
bora
işe yaramadı aynı veri ile uygulama açıldı bendede
Cevapla
Sami
Bağlı hesap vs varsa otomatik bağlanıyordur uygulama
Emir
Bendede
Bs
Bende de
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.