Mobil

İran da Telegram’ı yasakladı

Rusya'nın ardından İran da Telegram'ı yasakladığını açıkladı.

İran da Telegram’ı yasakladı

Geçtiğimiz ay Rusya’da yasaklanan kripto mesajlaşma uygulaması Telegram, Iran tarafından da erişime engellendi. İran yargısı, ulusal güvenlik endişeleri gerekçesiyle internet servis sağlayıcılarına Telegram servisini engellemelerini emretti. Kripto mesajlaşma uygulamasının İran’da 40 milyon civarı kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor.

Reuters’a göre, İranlı yetkililer Telegram’ın ülkede ekonomik sorunlar yüzünden gerçekleştirilen protesto gösterilerinin organize edilmesinde kullanıldığına inanıyor. İranlılar geçtiğimiz ocak ayında 80 şehirde ekonomik zorlukları protesto etmek için sokaklara dökülmüştü.

Mesajları uçtan uca şifrelemeyle koruyan ve bu nedenle devletlerin izleme kabiliyetlerini kısıtlayan Telegram, geçtiğimiz ay Rusya’da da erişime engellenmişti. Rus yetkililer, engellemenin sebebini şirketin terörle mücadelede devlete gerekli desteği vermemesi olarak açıklamıştı.

Yorumlar
ahalvik
Signal messenger a geçtik
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.