İşte koronavirüs uygulaması! Virüslü biri yaklaştığında alarm verecek!

Çin koronavirüs salgınının önüne geçmek için yeni bir yöntem deneyecek. İşte koronavirüs uygulaması hakkındaki ilk detaylar.

İşte koronavirüs uygulaması! Virüslü biri yaklaştığında alarm verecek!

Bu yılın hemen başlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını bir anda tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Salgının hızlı bir şekilde yayılmasının ardından pek çok ülke Çin’e olan uçuşlarını durdurmuştu. Yaşanan olumsuz gelişmeler tüm dünyayı dehşete düşürürken, ölü sayısı kısa sürede 1000’i geçti. Alınan tüm önlemlere karşın koronavirüs salgını 25 ülkede daha göründü.

Aşağıdan salgının görüldüğü ülkelere göz atabilirsiniz.

İşte koronavirüs uygulaması! Virüslü biri yaklaştığında alarm verecek! - Resim : 1

Koronavirüs uygulaması geliyor! Virüslü biri yaklaştığında alarm verecek!

Salgının önüne bir türlü geçemeyen Çin hükümeti çareyi teknolojiye sığınmakta buldu. Çin kaynaklı haberlere göre, yakın zamanda akıllı telefonlarda çalışacak bir koronavirüs uygulaması geliştirilecek. Bu uygulama ile daha önce hastalık kapmış insanlarla temas halinde bulunanlar belirlenecek. Böylece hastalık riski taşıyan bu kişiler sizin yakınınıza geldiğinde uygulama alarm verecek.

Bu bir anlamda salgın riski taşıyan kişiler fişlenecek diyebiliriz. Dolayısıyla bu durum toplum neslinde kutuplaşmaya da neden olabilir.

Açık konuşmak gerekirse bu uygulamanın insani bakımdan etik olmadığını söyleyebiliriz. Yine de koronavirüs salgınının önüne geçilmek için farklı formüller düşünmek gerekiyor. Lakin Çin’in bu şekilde insanları fişleme yönteminin ne derece doğru olduğu tartışılabilir.

Bu uygulamanın ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz kesinlik kazanmış değil. Uygulama kullanıma girdiğinde de veriler direkt olarak Çin hükümeti tarafından girilecek. Yani virüsü taşıyanlar ya da virüsü taşıyanlarla temasa geçenler, hükümet tarafından uygulama sistemine girilecek.