Mobil

Jelly Bean kullanım oranı artmaya devam ediyor

Son yayımlanan raporda Android 4.4 de yer aldı.


Google her ayın  ilk günlerinde bir önceki döneme ait Android versiyonları kullanım oranlarını açıklar. Ekim ayının geride kalmasıyla yayımlanan raporda Jelly Bean dışında pazar payını arttıran herhangi bir versiyonla karşılaşılmadı. Tabloda yer alan bir diğer dikkat çeken detay ise Android 4.4'ün ilk defa listede yer alması oldu.

Geçtiğimiz ay %49 olan Jelly Bean kullanım oranı bir aylık süreç sonunda %54.5 seviyesine yükseldi. Birçok Android üreticisi özellikle Samsung'un Galaxy S3, Galaxy S4 ve Galaxy Note 2 için başlatmış olduğu Android 4.3 güncellemesinin söz konusu artışta bir numaralı etken olduğunu söyleyebiliriz.

1386056419_android-version.jpg

Froyo, Gingerbread, Honeycomb ve Ice Cream Sandwich cephesinde ise düşüş söz konusu. Uzun süre Android platformunun en çok kullanılan sürümü olan Gingerbread'in son yayımlanan raporla birlikte pazar payının %24 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Ice Cream Sandwichise %20.6'dan %18.6'ya geriledi.

İlk defa listede yer alan Android 4.4 KitKat şu an için sadece %1.1'lik kullanım payına sahip. Yeni yılla birlikte giriş seviyesi akıllı telefonların dahi Android 4.4'le piyasaya çıkacağı ön görüldüğünde versiyonun hızlı bir yükseliş içerisinde olacağını söyleyebiliriz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.