Mobil

Jelly Bean ve ICS'nin kullanım oranı artmaya devam ediyor

Mayıs ayında tanıtılacak yeni sürüm öncesi Jelly Bean kullanım oranını arttırıyor.

Jelly Bean ve ICS'nin kullanım oranı artmaya devam ediyor

Google, Android sürümlerinin kullanım oranlarını her ayın sonunda düzenli olarak açıklamaya devam ediyor. Mayıs ayında tanıtılması beklenen Android 5.0 Key Lime Pie öncesinde Jelly Bean ve diğer sürümlerin kullanım oranlarına bir göz atalım.

En fazla kullanılan sürüm yine 2.3 Gingerbread olurken bu oranda giriş seviyesi modellerin Android cephesinde bir hayli fazla olmasına bağlanabilir. Üstelik bu modeller kullanıcılar tarafından fazlasıyla rağbet görüyor. %45’lik bir orana sahip olan Gingerbread, son dönemlerde düşüş içerisinde.
1360146535_1.png

İkinci sırada ise Ice Cream Sandwich yer alıyor. %29’luk kullanım oranına sahip olan sürüm son dönemdeki giriş ve orta seviyedeki modellerin çoğunda yer alırken yükselişine devam ediyor. Üreticilerin amiral gemi modellerinde yer alan Jelly Bean ise %10’luk dilimi geride bıraktı. Yılın son döneminde 4.2 güncellemesini alan Jelly Bean, son dönemlerde gelen güncellemelerle pastadan fazla dilim kapmanın derdinde.

Froyo ise Gingerbread öncesi sürümlerde ise %8’lik oranı ile dikkat çekiyor. Eclair ve Donut ise son demlerini yaşıyor diyebiliriz. Tabletler için geliştirilen Honeycomb ise artık eski rağbeti görmüyor ve unutulmaya yüz tutmuş durumda.

Mayıs ayına kadar açıklanancak verilerde son değerlerin ne şekilde olacağı merak konusu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.