Mobil

Jony Ive'e göre Tim Cook tasarımla ilgilenmiyor

Geçtiğimiz günlerdde Apple'dan ayrılacağını açıklayan Apple'ın baş tasarımcısı Jony Ive'ın bu kararındaki ana sebebin şirketin CEO'su Tim Cook'un tasarımla ilgilenmemesi olduğu iddia edildi.

Jony Ive'e göre Tim Cook tasarımla ilgilenmiyor

Ani bir kararla Apple'dan ayrılacağını açıklayan ve iPhone, iPad ve Apple Watch gibi ikonik cihazların tasarımını yapan ekibin başında olan Jony Ive'in bu kararının arkasındaki nedenler belli olmaya başladı. Wall Street Jounral gazetesine konuşan ismini açıklamak istemeyen Apple'a yakın kaynaklara göre Ive, Apple'ın CEO'su Tim Cook'un ürün tasarımlarına değer vermemesinden dolayı böyle bir karar aldı.

Jony Ive'e göre Tim Cook tasarımla ilgilenmiyor

Bu yüzden çevresindekilere moralsiz olduğunu söyleyen Ive'in şirketten ayrılma kararını verdiği iddia ediliyor. Pek çok Apple hayranı gibi Ive'nin de, tasarımın hüküm sürdüğü, kendisi ve çalışanlar tarafından oluşturulanlardan şirket kültüründeki değişimle ilgili olarak hayal kırıklığına uğradı. Sadece Tim Cook'un "ürün geliştirme sürecine çok az ilgi gösterdiğini" değil, aynı zamanda Apple'ın Yönetim Kurulu'nun bu alanda hiç tecrübesi olmayanlarla dolu olmasının da bu kararda etkili olduğu düşünülüyor.

Apple'ın kurucusu ve efsane CEO'su Steve Jobs tarafından 'ürün adamı değil' denilen Tim Cook, tasarımdan ziyade şirketin kârlılığı ve yönetim kurulunun mutluluğu için çalıştığı iddiaları ile karşı karşıya kalıyor. Son dönemde tasarımdan ziyade daha fazla gelire odaklanan şirket inovasyon merkezinden de giderek uzaklaşıyor.

Yorumlar
Selçuk
Apple apple yapan tasarımdan ziyade işletim sistemidir yığınla cep telefonu markası var hepsi aynı android ekosisteminde ve içerisinde işe yaramaz bir srü google saçmalığı var karmakarışık bir sistem diğer telefonlar donanım olarak üstte olabilir ama o donanımı kullanacak yazılım adam gibi olmadıktan sonra neye yarar zaten günümüzde android telefonların tasarımı nerdeyse hep aynı huawei bile itiraf ediyor ceolar kızları iphone kullanıyor gidip aynı klasmandaki oyuncakları kıyaslayın bence ios ayrı android ayrı klasman
Cevapla
engin
iphone 7 mi sattım se kullanıyorum en güzel kasadır 5 tek elle tutulur ekran full olsun ama çentik olmasın se2 artık çıkmalı ya da xe
Cevapla
Sefser
Tim cook tasarim özürlü oldugu yada ilgilenmedi iphone 5ten yada 5s ten sonra gelen serilerden belli olmuyormu. Ios farkiliklari ve steve amcadan kalma apple sevgimizi kenara koysak , onca para verip samsung,huawei diger yada rakipleri görüp gidip iphone 6,7,8 x xs xr almak icin 8,10numara bozuk göze sahip olmak lazim
Cevapla
Gökhan Hoca
Aynen katılıyorum. Apple Nokia yolunda ilerliyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.