Mobil

Kayseri Facebook'u durduruldu!

Kayseri'deki bir bilişim firması tarafından kurulan “Facebookanadolu.com” durduruldu.


Kayseri'deki bir bilişim firması tarafından "Facebookanadolu.com" adresinde kurulan internet sitesinin yayınının, Facebook firmasının girişimleri sonucu durdurulduğu iddia edildi.

Pyramidturk Group Yönetim Kurulu Başkanı olan Nuh Mehmet Yakuter, yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıl önce Facebook'un Türkiye'de mahkemelerce verilmiş kapatma kararlarını hiçe saymasına tepki göstermek amacıyla, "http://facebookanadolu.com" adresindeki sosyal paylaşım sitesini kurduklarını söyledi.

1344892618_man129316233511655677.jpg


Yakuter, sitenin üye sayısının 2 yıl içinde 58 bine ulaştığını belirtti ve bundan rahatsız olan Facebook'un kendilerini asılsız iddialarla engellemeye çalıştığını öne sürdü ve şöyle devam etti.

"Sitenin kurulumunda Facebook'un da kullandığı 'social engine' adlı ticari yazılımı kullandık. Facebook gibi sınırsız üye kaydı, sınırsız sayfa görüntüleme, video görüntüleme özelliğine sahip. Ayrıca, Facebook'un ücretli olarak sunduğu hizmetlerin tamamını biz ücretsiz olarak sunuyoruz. Bundan rahatsız olan Facebook asılsız iddialarla önce ABD'deki internet adresimizin tescilini yapan firma nezdinde girişimde bulunarak yayınımızı durdurdu. Bunun üzerine adresimizi bir Alman firmasına tescil ettirerek, yayını buradaki sunucular üzerinde yapmaya başladık. Ancak, Facebook ABD merkezli büyük bir internet güvenlik şirketi aracılığıyla Almanya'daki bu firmaya da başvurarak sitenin saldırı, kimlik hırsızlığı gibi amaçlarla kurulduğunu iddia etmiş. Firma da bu konuda mahkeme kararı olmamasına rağmen yayınımızı durdurdu. Biz de bu konuda hukuki yollara başvuracağız."

Yakuter, sitenin yaklaşık 5 gün içinde yeniden yayına başlayacağını ifade etti ve "İnternet adresimizi Türkiye'deki alan adı tescili yapan bir firmaya tescillettireceğiz. Ardından da Türkiye'deki sunucular üzerinden yeniden yayına başlayacağız" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.