Mobil

Kriptolu telefonun bir üst modeli üretilecek

TÜBİTAK, Genelkurmay'ın kullandığı kriptolu cep telefonlarının yeni modelini üretmeye hazırlanıyor.


2008 yılında TÜBİTAK, Genelkurmay ve üst düzey kamu görevlilerinin kendi aralarında güvenli bir şekilde konuşabilmeleri için üretmeye başlamıştı. Şimdi kriptolu cep telefonunu bir ileri aşamaya taşıyor. NATO standartlarında güvenli haberleşme sağlayan MİLCEP'in yeni modeli 3G üzerinden kriptolu ses ve veri transferi sağlayabilecek.

1333282558_dinlenemeyen-cep-telefonu.jpg

TÜBİTAK, kendi mühendislerinin devlet kurumlarının haberleşme ve bilgi güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirdiği, donanım ve yazılımı 'milli' olan mobil kriptolu GSM cihazı MİLCEP'in bir üst modelini üretmeye hazırlanıyor. MİLCEP-K2 adı verilen cihazın seri üretimine haziran ayında başlanacak.

1333282589_milcep2.jpg

Genelkurmay başta olmak üzere üst düzey kamu görevlileri tarafından 2008 yılından beri kullanılmakta olan eski modele göre yeni model, 4 kat daha hızlı bir işlemciye sahip. Şarj süresi 4 kat daha artırıldı. Cihazın dış görünümü de değiştirilirken, kolay kullanımlı bir arayüz eklendi. Cihaz ayrıca dahili kripto modülü içeriyor.

Tasarımın tamamen TÜBİTAK mühendisleri ne ait cihazda, üçüncü nesil (3G) GSM sistemi üzerinden kriptolu ses ve veri transferi sağlanacak. İngilizce ve Türkçe dil seçeneğiyle üretilen cihazın üzerinde kamera gibi güvenliği zayıflatabilecek özellikler bulunmuyor.

1333282613_729906detay.jpg

NATO standartlarında geliştirilen MİLCEP-K2'ye yeni eklenen özelliklerden biride kriptolu chat (sohbet) . Cihazın tuş takımıyla veya bilgisayara bağlanarak kriptolu chat yapılabiliyor.

TÜBİTAK bu telefon ile Türkiye'yi, Amerika, Almanya, İspanya, Fransa ve Norveç ile birlikte kriptolu cep telefonu üreten 6 NATO ülkesi arasına soktu. Yeni cihaz eskisine göre dörtte bir oranında hafifleyerek 151 grama düştü. Konuşma süresi 9.5 saat olan cihazın bataryası uyku durumunda 7 günlük kapasiteye sahip.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, son zamanlarda bilim ve teknoloji alanında çok güzel gelişmeler yaşandığını söyledi ve "Kendi insanımıza ve kurumlarımıza fırsatlar ve imkânlar sunulursa, ortaya çok değerli çalışmalar ve ürünler çıkıyor" dedi.

Ar-Ge alanında büyük bir birikime sahip TÜBİTAK'ın kriptolu cep telefonu üretimine yönelik çalışmalarını örnek gösteren Ergün, bu telefonların dünyada çok sınırlı sayıda ülkeler tarafından üretilebildiğini dile getirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.