MIUI 12.5.4 güncellemesi kamera tarafında mucizeler yarattı

Kamera şampiyonu Xiaomi Mi 11 Ultra yeni 12.5.4 güncellemesi ile artık kamera konusunda çok daha başarılı. Bu güncellemede en büyük emeği olan firma ise DXOMark...

MIUI 12.5.4 güncellemesi kamera tarafında mucizeler yarattı

Xiaomi Mi 11 Ultra tanıtıldığında DXOMark puanı ile çok konuşulmuştu. Kamera departmanında DXOMark'ın bir çok kulvarında rekorlar kıran Mi 11 Ultra DXOMark'tan 143 puan alarak eski lider Mate 40 Pro Plus'ı geçmiş ve birinciliği ele almıştı. Büyük ihtimalle P50 serisi tanıtılana kadar birinciliğini kaptırmayacak olan Mi 11 Ultra bugünlerde aldığı MIUI 12.5.4 güncellemesi ile kamera performansını daha da iyileştirmiş durumda. Bu güncelleştirme için Xiaomi DXOMark ile birlikte çalıştı ve DXOMark incelemesinde zayıf olarak görülen yönler üzerine yoğunlaştı.

12.5.4 güncellemesi ile Mi 11 Ultra kamerası iyileşti

Xiaomi'nin açıklamasına göre Mi 11 Ultra artık fotoğrafları daha hızlı çekecek, renkleri çok daha doğru gösterecek ve ultra-geniş açı kamerada kenar düzeltmeleri daha doğru olacak. Twitter fenomeni Ben Geskin’in Xiaomi’den aktardığı görsellere göre düşük ışıkta dinamik aralık değeri iyileştirilmiş, düşük ışıkta 4K 30FPS video kalitesi yükseltilmiş, telefoto kamerasında kontrast değeri güçlendirilmiş ve yemek fotoğrafları ise artık daha çekici…

MIUI 12.5.4 güncellemesi kamera tarafında mucizeler yarattı - Resim : 1
Güncelleme sonrası 4K30FPS Videodaki iyileşme

Xiaomi Mi 11 Ultra kamera özellikleri

Mi 11 Ultra şu anda dünyanın en büyük cep telefonu kamera sensörü olan Samsung GN2 sensörünü kullanıyor. GN2 sensörünün büyüklüğü ise tamı tamına 1/1.12 inç, diyafram açıklığı ise f/1.9. Bu büyüklükte bir sensör ilk kez bu kadar açık bir diyafram ile destekleniyor. Kamera sensörünün büyüklüğüne rağmen megapiksel değeri son zamanlarda görmeye alıştığımız 64 veya 108 megapiksel yerine 50 megapiksel olarak tutulmuş. Her bir piksel büyüklüğü de 1.4 µm, fotoğraf çekilirken her 4 piksel birleştirilerek her biri 2.8 µm büyüklüğünde olan 12.5 megapiksellik bir fotoğraf elde ediliyor. Bunun sensör ve piksel büyüklüğü ile hem fotoğraf hem de video konusunda en iyi kamera deneyimi elde ediliyor.

Xiaomi aynı zamanda Mi 11 Ultra’nın kamera optimizasyonlarının bununla sınırlı kalmayacağını, bu projenin sistematik ve uzun dönemli bir proje olduğunu açıkladı. Açıklamanın devamında daha optimize edilebilecek binlerce farklı sahnenin olduğunu ve mühendislerinin de bunlar üzerinde çalıştığını belirtti. Bu da demek oluyor ki dünyanın halihazırdaki en güçlü kamera telefonu olan Mi 11 Ultra için daha birçok kamera güncellemesi göreceğiz.