Mobil internet paylaşımı 9 TL olacak!

Bugüne kadar ücretsiz olan mobil internet paylaşımı 15 Ocak 2019'dan itibaren 9 TL olacak. Bu konudaki ilk adım Turkcell'den geldi.

Mobil internet paylaşımı 9 TL olacak!

Özellikle ABD'de bazı operatörlerin uyguladığı mobil internet paylaşımından (teknik adıyla hotspot) ücret alma yöntemi Türkiye'ye de geliyor. İlk olarak Turkcell tarafından uygulanacağı açıklanan sistemde kullanıcılar belli bir dataya kadar internet paylaşımı için ücret ödemezken bu rakamı aşanlar ayda 9 TL ödemek zorunda kalacak. 

Mobil internet paylaşımı 9 TL olacak!

Turkcell tarafından abonelere gönderilen bir mesajla ortaya çıkan durumla ilgili resmi bir açıklama yapılmamış olsa da aldığımız bilgilere göre bu yönde bir çalışma olacak. Şimdilik Vodafone ya da Türk Telekom gibi operatörlerden konuyla ilgili olarak bir yorum gelmediğini de belirtelim. 

Gönderilen mesajda aşağıdaki ifadeler yer almıştı: 

“15 Ocak 2019 itibariyle, Bireysel ve Kurumsal faturalı ses hattı abonelerimiz aylık sadece 9 TL‘ye ek hiçbir işlem yapmadan paketlerindeki/tarifelerindeki interneti yurt içindeki diğer cihazlarıyla veya sevdiklerinin cihazlarıyla paylaşabilirler.”

Uygulama nasıl olacak? 

Aldığımız bilgilere göre Turkcell belli bir dataya kadar Hotspot yani mobil internet paketini paylaşmadan ücret almayacak. Bu rakam kesin olmamakla beraber 2 GB civarında olacak. Bu rakam geçildiğinde ise ücretlendirme yapılacak. 

Haberin duyulmasıyla beraber sosyal medyada çığ gibi büyüyen tepkiler sonucu Turkcell'in aldığı bu karar değişir mi bilemiyoruz. Ancak şimdilik ilk olarak Turkcell'in duyurduğu bu yeni 'hizmetin' diğer operatörler tarafından örnek alınıp alınmayacağı bilinmiyor. 

Hotspot nedir?

Mobil interneti olan bir telefondaki bu internetin başka cihazların (Tablet, bir diğer telefon, bilgisayar ve benzeri) kullanımı için paylaştırılmasına hotspot adı veriliyor. Uzun yıllardır birçok cihazın standart özelliği olan hotspot işlemi bugüne kadar ücretsiz olarak yapılıyordu.  

Konuyla ilgili olarak hazırladığımız videoyu da izleyebilirsiniz: 

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.