Mobil

Müjde! Akıllı telefon fiyatlarına vergi indirimi geliyor

İkinci el telefonlara vergi indirimi uygulanmaya başlanacak. İşte tüm detaylar.

Müjde! Akıllı telefon fiyatlarına vergi indirimi geliyor

Bugün yayımlanan bir kararla ikinci el telefonlarda yeni bir dönem başlıyor. 4517 sayılı Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’a göre ‘yenilenmiş ürün’ olarak nitelendiren cep telefonlarına KDV indirimi geliyor.

Yenilenmiş ürün kapsamı bu karar ile genişlemiş oldu. Yeni kararname ile bu kategoriye giren cep telefonları yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV oranı ile satışa sunulacak. Bu rakamın oldukça memnun edici olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı telefon fiyatlarına vergi indirimi geliyor

Yayımlanan kararnameye göre hükümler Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek. "Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” olarak belirtilen listeye en az 1 yıl öncesine ilişkin data, ses veya kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonları dahil edilmeye başlanacak.

Söz konusu cihazları yenileme işlemi sertifikalandırmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek yapılacak. Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına dair karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın eki I sayılı listeye ek yapıldı.

Söz konusu listeye "Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik" kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu kapsamda teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez)" ifadeleri eklendi.

Yorumlar
Malmisiniz
Evet malsiniz
Cevapla
Turyota
Bumu müjde 2 elin neresinde KDV var satan kişi istedigi fiyata satar ne işi olur kasevenin sanki akp propagandası olmuş gibi bu haber ve okuyucularını ahmak yerine koyan bir haber
Cevapla
Hasan
Sıfırın vergisi düşürülmeden 2. El Fiyatları düşmez 2. El satanların fatura ile işi yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.