Mobil

Nokia'dan HarmonyOS işletim sistemli amiral gemisi!

Finlandiya merkezli akıllı telefon üreticisi Nokia, HarmonyOS işletim sistemine sahip amiral gemisi telefonları piyasaya sürmeye hazırlanıyor!

Nokia'dan HarmonyOS işletim sistemli amiral gemisi!

ABD'nin Trump döneminde Huawei'ye uyguladığı yaptırımlarla birlikte şirket kendi işletim sistemini geliştirmek zorunda kalmıştı. Bu işletim sistemine yönelik beklentiler karışık olsa da HarmonyOS adı verilen bu sistem geçtiğimiz haftalarda resmi olarak kullanıma sunulmuştu. Android ve iOS'un iyi taraflarını birleştirdiğini gördüğümüz HarmonyOS, iki dev şirket için ne kadar büyük bir rakip olacağını göstermeye başladı.

Tayvanlı bir kaynağa göre, Finlandiya merkezli akıllı telefon üreticisi Nokia HarmonyOS işletim sistemine sahip akıllı telefonları piyasaya sürmeyi planlıyor. Aslında, bu akıllı telefonların yakında tanıtılacak olan Nokia X60 serisi olması bekleniyor. Nokia'nın Çinli bir şirket olmaması HarmonyOS işletim sistemini tam bir sürpriz haline getirdi.

Nokia X60 ile HarmonyOS kullanacağı ortaya çıktı. Ortaya atılan yeni bir iddiaya göre Nokia, Çinli Huawei şirketi tarafından yeni tanıtılan HarmonyOS işletim sistemine sahip telefonlar üretecek. Şirketin HarmonyOS'lu ilk telefonları Nokia X60 serisi olacak.

HarmonyOS işletim sistemli Nokia X60 özellikleri:

Nokia'dan HarmonyOS işletim sistemli amiral gemisi! - Resim : 1

Söylentilere göre HarmonyOS ile piyasaya sürüleceği söylenen Nokia X60 serisine gelirsek, seride X60 ve X60 Pro olmak üzere iki model olacak. İddialara göre, seride Xiaomi'nin 192 MP'lik modelini bile geçecek 200 MP kamera, kavisli bir ekran ve 6.000 mAh'lik devasa bir pil yer alacak. Bu iddiaların artması, akıllı telefon sektöründe kamera yönünde büyük gelişmeler göreceğimiz anlamına geliyor.

Nokia X60 serisinde hangi işlemcinin telefonlara güç vereceği ve ekran özellikleri hakkında henüz bir bilgi yok. Ancak seri bir amiral gemisi serisi olacağı için özellikle işlemci tarafında 5G destekli en yeni işlemcilerden birini bekleyebiliriz.

Nokia Android'i tekrar terk edecek mi?

Şimdiye kadar, Nokia saf Android deneyimi sunan akıllı telefonlar yayınlamıştı. Şirketin HarmonyOS işletim sistemine sahip telefonları piyasaya sürmeye başlayacağı iddia edilse de bu artık Android ile Nokia'ları görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Zaten şirketin bugün bu kadar rahatsız olmasının en büyük nedenlerinden biri, o zamanlar Android'i tamamen terk etmesiydi. Bu kararı tekrar vermek onlar için büyük bir risk olabilir.

Yorumlar
Hasan
Nokia ismi yeter ama bir uyanış yapamadı
Cevapla
Hülagü
Nokia , Çinli bir marka.O eski Nokia tarih oldu.
Cevapla
İvo
Saçmalama Nokia Finlandiya markasıdır, bilmeden atmayın.
Mmet
Nokia yine yanlış sularda
Cevapla
Ramazan
Gelse de alsak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.