Mobil

Ofise sorduk: Bir telefona 14 bin TL verilir mi? (Video)

Bu haftaki Ofise sorduk videomuzda Teknolojioku ekibine, 'bir telefona 14 bin TL verilir mi sorusunu' yöneltiyoruz. İşte aldığımız yanıtlar.

Ofise sorduk: Bir telefona 14 bin TL verilir mi? (Video)

Türkiye'deki artan döviz kurları ve yükselen fiyatlarla üst düzey bir cep telefonu almak ciddi bir bütçe gerektirir hale geldi. Günümüzde amiral gemisi cep telefonu fiyatları 5000 TL'den başlıyor. 

Geçtiğimiz günlerde Apple'ın en yeni telefon modelleri olan iPhone XS, XS Max ve iPhone XR modellerinin Türkiye fiyatı da belli olmuştu. 30 Kasım'dan itibaren Türikye'de satışa sunulacak telefonlar içinde en yüksek rakam iPhone XS Max 512 GB depolama kapasiteli sürümün oldu. Bu telefonun Türkiye fiyatı 13 bin 999 TL olarak açıklandı. 

 Ofise sorduk: Bir telefonu 14 bin TL verilir mi?

Biz de daha önce bir benzeri yaptığımız (o zaman 8 bin TL için sormuştuk) gibi bir video hazırladık. Ofisteki arkadaşlarımıza bir telefonu 14 bin TL verip vermeyeceklerini sorduk. İşte eğlenceli video ve Teknolojioku ekibinin yanıtları:

Peki siz bir telefona 14 bin TL verir misiniz? Sizin bir telefon için verebileceğiniz en üst rakam ne? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Doktor1
Arkadaşlar uyanık olalım. Yurtdışı satın alırken çeviri 4.000 tl ediyor diyelim. Türkiye’ye getiriliyor, burda satın alırken 7.300 tl ettiler. Bu sebebi arkasın üç-dört tane ağır vergi bulunuyor, devlet bu ağır vergileri koymuşlar. Çok haksızlık. Bir tane vergi olmalı ve hafifletmeli. O zaman 4.600 tl gibi satın alabildik.
Cevapla
Tipitip
Resimdeki kiz ofistenmi ..çünkü cok kararsiz gibi
Cevapla
Kara Efsane
Olay şu ki, biz bu paraları vermeye devam edersek, teknoloji şirketleri bize bu fiyatlardan satmaya devam edecek. Yani aslında tavan fiyatlarını biz tüketiciler belirliyoruz. 1 telefon teknolojisini tüketebilmek için, aylarca sebze meyve yetiştiriyoruz, her ay 225 saat çalışıyoruz ve bunu aylarca yapıyoruz. Onların kolayca üretip bize sattığının karşılığını, bizler bir sürü zorluk çekerek, uykusuz kalarak veriyoruz. Şöyle düşünün; biri size bir telefon veriyor ve karşılığında çocuğunuzun oyuncaklarını alıyor, eşinizin mutluluğunu çalıyor, sizin de ömrünüzden günlerinizi, haftalarınızı hatta aylarınızı çalıyor. Siz de buna razı gelip, tamam bunları al telefonu ver diyorsunuz. Çünkü o telefona verdiğiniz para ailenizi mutlu edebilecekken onları mutlu etmek için yapmadığınız harcamalarınızdır
Cevapla
Deniz
Mate 20 lafını ağzından çıkaran o adama selamlarımı iletiyorum lafı çok güzel koymuş
Cevapla
Xrayfc
Tartışmaya değecek bir konu değil :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.