Öğrencilere bir müjde daha! Talimat verildi, iPhone fiyatları yarı yarıya düşüyor!

Seçim öncesindeki en önemli vaatler arasında yer alan öğrencilere vergisiz telefon hakkı için somut adımlar atılıyor. İşte detaylar.

Öğrencilere bir müjde daha! Talimat verildi, iPhone fiyatları yarı yarıya düşüyor!

Mayıs ayında gerçekleşen seçim öncesinde hem iktidar, hem de muhalefet bloğunun önemli seçim vaatleri vardı. Bu seçim vaatleri arasında öğrencileri en çok sevindiren ise vergisiz telefon ve bilgisayar hakkıydı. 

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan Üniversite'de okuyan gençlere yönelik, bir defaya mahsus olmak üzere vergisiz telefon ve vergisiz bilgisayar hakkı tanınacağını açıklamıştı. Bu hak sayesinde üniversite okuyan gençler, öğrenim süreleri boyunca 1 bilgisayarı ya da akıllı telefonu vergisiz olarak satın alabilecekler. Peki sistem nasıl çalışacak?

Bilindiği üzere telefonlar üzerinde önemli oranda vergi yükü mevcut. Bu vergi yüklerinden ötürü özellikle pahalı telefonlar neredeyse olması gerekenin iki katı fiyata satılıyorlar. Örneğin 60 bin TL ödeyerek satın aldığınız bir telefon için neredeyse 30 bin TL'de vergi ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Öğrencilere bir müjde daha! Talimat verildi, iPhone fiyatları yarı yarıya düşüyor!

İşte vergi affı sayesinde öğrenciler 1 defa da olsa, bu 30 bin TL'yi ödemek zorunda kalmayacaklar. Bu sayede en yüksek verginin bulunduğu iPhone modelleri de neredeyse yarı fiyatına gelmiş olacak.

Öğrencilere vergisiz telefon satışı için çalışmalar başladı. Muhtemelen okullar açılmadan önce bir gece yayınlanacak olan kararname ile öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar hakkı da tanınmış olacaktır.

Burada asıl önemli olan şey, vergisiz alınabilecek telefonlara sınır getirilmemesi. Örneğin vergisiz fiyatı 10 bin TL'yi geçmeyecek telefonlarda vergi affı uygulanacaktır şeklinde bir madde getirilirse, o zaman öğrencilerin iPhone rüyası da kabusa dönüşebilir. 

Bu kanunun nasıl çıkacağı ya da fırsatçılardan nasıl sıyrılabileceğimize dair tüm detayları aşağıdaki videoda paylaştık. Şimdiden iyi seyirler.