Önemli gelişme! Huawei'nin ABD ile sorunları düzelmek şöyle dursun daha da kötüye gidiyor!

Huawei ile ABD arasındaki ambargo ve problemler düzelecek gibi durmuyor. Firma adına işler, artık sona doğru yaklaşmakta. Detayları aktarıyoruz.

Önemli gelişme! Huawei'nin ABD ile sorunları düzelmek şöyle dursun daha da kötüye gidiyor!

Amerika Birleşik Devletleri ve Huawei arasındaki ticaret savaşı başladığından beri, sonu gelmeyecek gibi görünen bir hikayede yeni bölümlerle karşılaşıyoruz. Bir süre ki sessizlikten sonra Joe Biden'ın Beyaz Saray'a gelişi durumu sakinleştirmiş gibi görünüyordu, ama beklenildiği gibi olmadı. Amerika Başkanı, kısıtlamaları sıkılaştıran bir yasayı daha imzaladı.

Bu hamle ile, taviz veren bir duruma dahil olan iki markayı Huawei ve ZTE'yi de etkileyecek. Güvenli Ekipman Yasası, ABD'nin Çin'li şirketlerin teknoloji sektöründeki durdurulamaz ilerlemesini frenlemek istediği bu değişikliğe verilen isim.

Peki bu yasa hangi değişiklikleri içeriyor?

Önemli gelişme! Huawei'nin ABD ile sorunları düzelmek şöyle dursun daha da kötüye gidiyor! - Resim : 1

Bu değişikliğin kanunda uygulanması ile teknolojik ekipmanların incelemesi Federal İletişim Komisyonu (FCC) ile sınırlandırılmıştır. Bu, ulusal güvenlik için olası bir riskin parçası olan tüm cihazların söz konusu sertifikayı geçmediği anlamına gelecek. 2018'den beri FCC bunu düzeltmek için engeller koymakla alakalı, Huawei'den 3.000'den fazla başvuruyu onayladı.

Huawei'nin söyleyecek çok şeyi olduğu bir sektör olan Amerika Birleşik Devletleri'nde ağırlıklı olarak iletişim ağlarında güvenliği hedefleyen bir değişiklikten bahsediliyor. Firmanın, Birleşik Krallık gibi diğer ülkelerdeki varlığı da iletişim antenleri aracılığıyla dikkat çekiciydi. Bu, yeni yasa ile ekipman sunmaya devam edemeyecekleri için ABD'de tehdit altında olarak sınıflandırılan en fazla 5 Çinli şirketin ilerlemesini de önleyecektir.

Huawei cep telefonlarına gelince, bu etkilerin tüketici ekipmanlarında mı olacağı yoksa sadece endüstriyel alana mı yönlendirileceği belli değil, ancak akıllı telefonları etkilerse Huawei ciddi bir sorun yaşayacak.

Şu anda gerekli lisansları olmadığı için 5G özelliğini kullanamayan birçok Huawei telefonlar var. Eğer sertifikalar sağlnamaz ve bu yasa da telefonları kapsarsa Huawei'nin işi gerçekten zor olabilir.

Firmanın FCC'den uzak satış yöntemleri olsa da, dünyanın ana satıcılarından biri olan Amazon, ilgili sertifikası olmayan ürünleri tedarik etmemektedir. Böylece Amazon'un Huawei'yi pazardan çıkardığını ve dünyadaki cep telefonu seçenekleri arasında büyük bir boşluk bıraktığını yakında görebiliriz.

Huawei oyun dışı kalmak istemezse bir hamle yapmak zorunda kalacağı için bu sürecin değişimine dikkat etmemiz gerekecek.